Dieser Artikel ist in der ausgewählten Sprache nicht verfügbar.

Brandwajn Hieronim

Hieronim Brandwajn - persönliche Daten
Geburtsdatum: 9th Oktober 1896
Sterbedatum: 1940
Beruf: gynaecologist, teacher, activist in Jewish youth movements, officer of the Polish Army
Related towns: Warsaw

Brandwajn Hieronim (09.10.1896, Warszawa – 1940, Katyń) – lekarz ginekolog, nauczyciel, działacz żydowskich ruchów młodzieżowych, oficer Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany na stopień porucznika (2007).

Urodził się w Warszawie, w rodzinie kupca Zygmunta (Zukina) i Felicji (Fejgi) z domu Frajman. Miał brata Maurycego, również lekarza. W młodości pracował jako nauczyciel matematyki i łaciny w szkole średniej. Dzięki tej pracy sfinansował studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po ich ukończeniu pracował w żydowskim szpitalu na Czystem w Warszawie. Działał również w Towarzystwie Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce (TOZ). Specjalizację z zakresu ginekologii ukończył w Berlinie.

Współtworzył Związek Lekarzy Żydowskich w Polsce, był też jego reprezentantem w Związku Lekarzy Państwa Polskiego, będąc jednym z zaledwie pięciu Żydów – członków ZLPP.  W 1937 r. zrezygnował z  członkostwa w ZLPP z powodu wzrostu antysemityzmu w Związku.

Wraz z żoną Mirą z domu Flederbaum i dwiema córkami – Aleksandrą i Janiną mieszkał w Warszawie przy ulicy Granicznej 13. Starsza z córek wspominała ojca w wywiadzie złożonym w ramach projektu „Polskie Korzenie w Izraelu”:

Mój ojciec był bardzo ciekawym człowiekiem. Był wykształcony, utalentowany i bardzo energiczny.  Opanował dziesięć języków i ciągle się uczył.  Pomimo swojego napiętego grafiku, był bardzo aktywny w życiu społecznym. 

Politycznie Hieronim Brandwajn identyfikował się z ruchem syjonistycznym. Był zwolennikiem Icchaka Grünbauma.  Jego celem było osiedlenie się w Palestynie, ale początkowo uniemożliwiła to choroba żony, a następnie II wojna światowa. 

W sierpniu 1939 r., w wyniku powszechnej mobilizacji, Hieronim Brandwajn został wcielony w szeregi Wojska Polskiego. Tak te dni wspominała jego córka Aleksandra:

Tego samego dnia o godzinie dziesiątej wieczorem ojciec musiał być na dworcu kolejowym. Wysyłano go na wschód, do Białegostoku. Pożegnałam się z ojcem, którego tak bardzo kochałam, nie wiedziałam, że to będzie nasze ostatnie pożegnanie i że już nigdy go nie zobaczę.

W Białymstoku pracował w szpitalu polowym, który po 17 września został zdobyty przez wojska sowieckie. Pracujący tam oficerowie, a wśród nich Brandwajn, zostali wywiezieni do obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 r. zostali zamordowani w Lesie Katyńskim.

Biogram powstał na podstawie relacji złożonej przez Alexandrę Brandvine Plonski (pierwotnie Aleksandrę [Olę] Brandwajn) – córkę Hieronima w ramach projektu “Polskie Korzenie w Izraelu”. 

Bibliografia

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.