Dieser Artikel ist in der ausgewählten Sprache nicht verfügbar.

Gall Ruth

Ruth Gall - persönliche Daten
Geburtsdatum: 1920
Geburtsort: Dobrzyń nad Wisłą
Sterbedatum: 2002
Ort des Todes: Meksyk
Beruf: geofizyczka; fizyczka; pionierka badań kosmicznych
Related towns: Paryż, Nowy Jork

Gall Ruth (1920 Dobrzyń – 2002 Meksyk) - profesor geofizyki i fizyki międzyplanetarnej, pionierka badań kosmicznych w Meksyku.

Ruth Gall z domu Sonabend urodziła się w ubogiej rodzinie w Dobrzyniu nad Wisłą. Kiedy była jeszcze mała przeniosła się z rodziną do Warszawy, a w 1933 r. do Gdyni, gdzie ojciec rozpoczął pracę w firmie Bananas Polski Przemysl Owocowa Spółka z o. o.. Ruth ukończyła Prywatne Gimnazjum dr Teofila Zegarskiego w Orłowie Morskim (dzisiejsza Gdynia). W 1937 lub 1938 r. rozpoczęła studia na wydziale chemii paryskiej Sorbony, gdzie w 1939 r. uzyskała Certificat d`Etudes Superieurs. Przerwała edukację w związku z wybuchem II wojny śiatowej. W 1941 r. udało jej się dotarzeć do swoich bliskich w Meksyku. Z tym krajem związała resztę swojego życia. Tam kontynuowała studia, a stopień doktora uzyskała na Columbia University w Nowym Jorku (1949), gdzie potem została asystentką na Wydziale Kosmologii i Promieniowania Słońca (1949–1952).

W latach 1953–1961 r. prowadziła badania w Instituto Nacional de la Investigacion Cientifica w Meksyku, a w 1961 r. weszła w skład meksykańskiej Komisji Energii Nuklearnej. W 1962 r. założyła Wydział Badań Przestrzennych na UNAM (Narodowy Autonomiczny Uniwersytet Meksyku), na której to uczelni była profesorem w latach 1962 – 1977. Głównym tematem badań Ruth Gall były promienie słoneczne i galaktyczne (magnetosfera i heliosfera). Opublikowała 56 artykułów naukowych w pismach meksykańskich i zagranicznych, współpracowała z wieloma ośrodkami naukowymi.

Bibliografia:

  • Gall O., A mi madre, a mi amiga, [w:] Ciencia y tecnologia en Mexico en el singlo XXI. Biografias de personajes ilustres, t. 4, Mexico City 2003.
  • Urbański E. S., Sylwetki polskie w Ameryce Łacińskiej XIX i XX wieku. Uczeni, literaci, artyści, kler i wojskowi, t. 1, Stevens Point 1991.
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.