W dniach 16–28 lipca 2018 r.  Festiwal „Śladami Singera” wyrusza w podróż po Lubelszczyźnie. W tym roku zawita do 12 miejscowości: Chełma, Piasków, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Biłgoraju, Tyszowiec, Janowa Lubelskiego, Bychawy, Kraśnika oraz Lublina.

Po raz ósmy artyści z całego świata (m. in. z Chorwacji, Izraela, Czech, Włoch, Polski i Martyniki) wyruszą w wyprawę z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem Sztukmistrza z Lublina, mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Podróżnicy odwiedzą miejscowości, w których rozgrywa się akcja opowiadań noblisty Izaaka Baszewisa Singera.  W tym roku będzie to aż 12 miast i miasteczek.

Swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów: żonglerze, mim, tancerze, muzycy, aktorzy oraz mistrz hula-hoop. Stworzą widowisko łączące taniec, cyrk, teatr, fire-show i muzykę z opowieścią o tradycji przedwojennego sztetla. Pokazy (w reżyserii Arkadiusza Ziętka) odbędą się na rynkach oraz ulicach miast. Dzięki temu artyści nawiązują zarówno do prozy Singera, jak i do historii tych miejsc oraz do stylu życia dawnych mieszkańców. Ostatni ze spektakli odbędzie się 28 lipca w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

Trasa festiwalu:

16–17 lipca: Chełm
17–18 lipca: Piaski
18–19 lipca: Szczebrzeszyn
19–20 lipca:  Krasnobród
20–21 lipca: Józefów
21–22 lipca: Biłgoraj
22–23 lipca: Tyszowce
23–24 lipca: Janów Lubelski
24–25 lipca: Bychawa
25–26 lipca: Kraśnik
26–27 lipca: Kock
28 lipca: Lublin, Carnaval Sztukmistrzów

W każdej z odwiedzanych miejscowości festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań noblisty poświęconych danemu miejscu, projekcja filmu i spektakl Gimpel głupek w wykonaniu izraelskiego artysty. Drugiego dnia widowiska zostaną podzielone na dwie części: po południu sztukmistrze będą występowali w różnych punktach miasta. Wtedy można z nimi porozmawiać i dopytać o tajniki sztuki. Wieczorem zaś odbędzie się widowisko Przyjaciele Sztukmistrza – w czasie spektaklu plenerowego artyści dadzą wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera.

Tradycją stało się, że w każdej z miejscowości festiwalowi towarzyszy gazeta „Sztukmistrz” (np. „Sztukmistrz chełmski”, „Sztukmistrz józefowski”), która ma na celu nie tylko prezentację festiwalu; znajdą się w niej także artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny. Artykuły były pisane przez mieszkańców miejscowości znajdujących się na trasie festiwalu. Większość autorów  uczestniczyła wcześniej w warsztatach z Mikołajem Grynbergiem.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Strona festiwalu: https://teatrnn.pl/sladamisingera/

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.


Idea Festiwalu „Śladami Singera”:

Członkowie Akademii Szwedzkiej, przyznając Izaakowi Singerowi Literacką Nagrodę Nobla, napisali w  uzasadnieniu:

„za pełną uczucia sztukę prozatorską, która, wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”.

Idea festiwalu powstała z chęci popularyzacji twórczości noblisty i pragnienia uświadamiania mieszkańcom Lubelszczyzny tego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Print