Dieser Artikel ist in der ausgewählten Sprache nicht verfügbar.

Landau Stanisław

Stanisław Landau - persönliche Daten
Geburtsdatum: um 1912
Sterbedatum: 1992
Ort des Todes: Londyn
Beruf: muzyk
Related towns: Lwów, Białystok

Landau Stanisław, pseud. Stanisław Laudan, Staś Ostrołęka, Mister Versatile (ok. 1912 k. Lwowa – 1992 Londyn) – pianista, piosenkarz, dyrygent.

Od 1932 r. występował we Lwowie jako piosenkarz w teatrzyku akademickim „Ósma 05”, a następnie w Bagateli i kinoteatrze Capitol. Od ok. 1938 r. prowadził zespół instrumentalny Banda. Z orkiestrą tą nagrał w 1939 r. kilka płyt w wytwórni Syrena Record. Po wybuchu wojny przebywał w Białymstoku i we Lwowie. Następnie był członkiem orkiestry Adolfa Rosnera. Wstąpił do armii gen. Andersa. W latach 1946–1947 był kierownikiem artystycznym zespołu rewiowego 1 Korpusu. Osiadł w Londynie. Był popularnym piosenkarzem (pod pseudonimem Laudan), prowadził własny lokal rozrywkowy, kierował wytwórnią płyt gramofonowych Oriole.

Bibliografia:

  • Lerski T.M., Encyklopedia kultury polskiej XX wieku. Muzyka – teatr – film, Warszawa 2007.
  • Lerski T., Syrena Record. Pierwsza polska wytwórnia fonograficzna = Poland’s First Recording Company 1904–1939, przedm. J. Kański, tł. ang. B. Dudycz-Hajgiel, Warsaw–New York 2004.

L.T. Błaszczyk, „Żydzi w kulturze muzycznej działający na ziemiach polskich w XIX i XX wieku”, książka wydana dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.