Dlaczego to jest dla Was ważne? – zapytałam uczniów, którzy 13 kwietnia 2016 r. licznie przybyli na społeczną akcję porządkowania żydowskiego cmentarza w Gliwicach.

– Ponieważ to wspólne dziedzictwo, a poza tym o te groby nikt już nie dba. Ludzie tu pochowani nie mają rodzin, bo przed wojną to był inny kraj i dziś nie ma tu niemieckich Żydów – odpowiedział jeden z porządkujących.

Jakiś czas temu do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przyszło 2 licealistów. Powiedzieli, że chcą nam „w czymś” pomóc. Nam czyli Domowi Pamięci Żydów Górnośląskich, nowemu oddziałowi Muzeum w Gliwicach.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich został otwarty na początku lutego 2016 r. i mieści się w dawnym domu przedpogrzebowym przy tzw. nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach.

To tu w niedalekiej przyszłości zostanie otwarta wystawa historyczna dotycząca górnośląskich Żydów. To tu odbywają się spotkania, warsztaty edukacyjne dotyczące dialogu miedzy religiami, kulturami, narodami.

Młodzi licealiści chcieli pomóc nowej instytucji w jej promocji lub oznakowaniu. Chcieli wykonać zadanie, które po zrealizowaniu pozwoli im dostać się do Sejmu RP w Dniu Dziecka.

Zaproponowałam sprzątanie cmentarza, który znajduje się obok instytucji, a wiosna jest świetnym momentem, aby odkurzyć macewy spod liści.

Ucieszyli się i zaakceptowali pomysł. Natychmiast podjęli się koordynacji zadania, czego wynikiem była 40-osobowa grupa uczniów gliwickich szkół. Pracę porządkowe nadzorowała Jolanta Bezdurowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Katowic, a także nauczycielki Katarzyna Czaplicka, Judyta Włodarczyk i oczywiście pracownicy naszej instytucji.

Efekty prac przeszły nasze oczekiwania. W ciągu paru godzin cmentarz nabrał nowego wyrazu.

Dziękujemy młodym ludziom. Porządkowanie cmentarza to nie tylko zwykłe zbieranie śmieci i grabienie liści, ale także refleksja i chęć poznania bliżej wielonarodowej historii Górnego śląska.

Karolina Jakoweńko – kierownik Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Print