W 1905 r. powstała leszczyńska Loża B'nei B'rith działająca jako Loża Rafała Koscha (Raphael-Kosch-Loge LXIV No 590), która należała do Wielkiej Loży w Niemczech (Grossloge fűr Deutschland VIII, U.O.B.B.) z siedzibą w Berlinie. Na leszczyńską lożę składały się świątynia, pokój zebrań, pokój zabaw i pokój przejściowy. „Zasięgiem działania obejmowała w zasadzie południowo-zachodnią Wielkopolskę. Członków (w liczbie około 40) miała bowiem w Gostyniu, Lesznie, Poniecu, Rawiczu i Wschowie”.

W styczniu 1924 r. leszczyńska loża weszła w skład dystryktu XIII Wielkiej Loży z siedzibą w Krakowie. W tym czasie liczyła zaledwie 18 lub 19 członków. W kolejnych latach liczba jej członków nadal się zmniejszała. W 1934 r. nosiła ona nazwę „Stowarzyszenie Humanitarne im. Rafała Koscha”. W 1935 r. liczyła już tylko sześciu braci. Została zlikwidowana w 1937 roku. 

Ostatnim prezydentem loży był sędzia Sądu Okręgowego w Lesznie dr Maksymilian Hoffman (zmarły w 1936 r.). Po jego śmierci pracami loży kierował Hermann Grunau. Niewielki majątek loży został podzielony pomiędzy siedmiu ostatnich członków oraz spadkobierców dr. Hoffmana[1.1].

Print
Fußnoten