W pierwszych latach po pierwszej wojnie światowej powstał klub sportowy Bar Kochba. Początkowo grano w nim tylko w piłkę nożną na tzw. Błoniach – kilka kilometrów za miastem. Jednak Błonie przeznaczono na lotnisko wojskowe, a nowe boisko utworzono na terenie byłych koszar austriackich. Za korzystanie z boiska klub musiał wnosić opłaty do Polskiego Związku Piłki Nożnej, przez co popadł w długi.

Działalność klubu rozwinęła się w latach 1930–1939. Wówczas wynajęto plac od rodziny Kannerów[1.1]. Klub posiadał własny kort tenisowy, sekcję piłki nożnej i tenisa. Działało w nim wielu mlodych syjonistów[1.2].

Piłkarska drużyna Bar Kochba rozgerała wiele meczów na terenie całego kraju, pomimo skąpych środków.

Pewnego razu żydowska drużyna piłkarska z Dębicy miała się zmierzyć z drużyną «Hakoach» Kraków. Jednak działacze dębickiego klubu nie zgodzili się, aby piłkarze udali się na to wyjazdowe spotkanie, z uwagi na brak pieniędzy. W drużynie zapanowało ogromne rozgoryczenie. Podjęliśmy zatem decyzję, że sami zorganizujemy sobie ten wyjazd. Dystans 120 kilometrów do Krakowa przebyliśmy dzięki polskiej kolei, która minimalnym kosztem przewiozła nas tam i z powrotem. Była to bardzo niebezpieczna wyprawa, a jednak dopięliśmy swego i mecz odbył się na krakowskim stadionie «Makkabi»[[Księga Dębicy, tłum I. Socha, s. 114 [online] refr:|http://www.jewishgen.org/Yizkor/debica/demp000.html [dostęp: 22.04.2014]].

Print
Fußnoten
  • [1.1] Grünspan M., Klub sportowy Bar Kochba, [w:] Księga Dembicy, tłum. I. Socha, s. 114 [online] http://www.jewishgen.org/yizkor/debica/demp094.html [dostęp: 22.04.2014].
  • [1.2] Samsonowska K., Wyznaniowe Gminy żydowskie i ich społeczności w województwie krakowskim (1918–1939), Kraków 2005, s. 268