W kwietniu 2019 r. Samuel Wolfman i jego żona Dorit odwiedzili Muzeum Historii Żydów POLIN. Po zwiedzeniu wystawy postanowili wstąpić do Centrum Informacji Historycznej i dowiedzieć się czegoś o społeczności żydowskiej Białegostoku. Rozmawiając z pracownikiem CIH, Krzysztofem Bielawskim, Samuel wyjaśnił, że stamtąd pochodziła rodzina ze strony jego matki, Pesi z domu Menkes. „Jesteś spokrewniony z Menkesami z Białegostoku?” – upewnił się Krzysztof – „Musisz koniecznie poznać Joannę Fikus, kierowniczkę naszego Działu Wystaw!”.

Białystok w okresie międzywojennym

Joanna Fikus wspomina: „Jechałam na rowerze z pracy do domu, gdy zadzwonił do mnie Krzysiu Bielawski. Upewnił się, czy dobrze zapamiętał, że mój pradziadek miał na nazwisko Menkes i urodził się w Białymstoku. Wyjaśnił, że rozmawia właśnie z gośćmi z Izraela, którzy mogą być moją rodziną. Ile sił w nogach popedałowałam z powrotem do Polinu. Rozmawialiśmy w Centrum, po angielsku. Przemili ludzie, bardzo serdeczni. Od razu zaczęliśmy sobie rozrysowywać, co wiemy o których Menkesach, strasznie to było fajne.

Gdy opowiedziałam o tym spotkaniu mojej mamie była bardzo wzruszona; przez lata bezskutecznie próbowała nawiązać kontakt z kimś z tej części rodziny”.

Samuel i Joanna wymienili się wieloma informacjami, jednak dotychczas nie udało im się ustalić czy mają wspólnego przodka. Nad odtworzeniem drzewa genealogicznego Menkesów pracuje obecnie zespół Centrum Informacji Historycznej: Krzysztof Bielawski, Maciej Wzorek i Anna Styczyńska.

Potrzebujesz wsparcia w odkrywaniu swoich żydowskich korzeni lub odtwarzaniu swojego drzewa genealogicznego? Szukasz wspólnych przodków z osobami o tym samym nazwisku, wywodzącymi się z tego samego regionu? Zapoznaj się z naszą ofertą poszukiwań genealogicznych i napisz do nas, czekamy na Twoją wiadomość pod adresem: [email protected]

 

Print