Także w 2009 roku opatowski Strażnik Pamięci – Dariusz Sobczyk – zainicjował kolejne obchody rocznicowe dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. Jak co roku, w klasztorze bernardyńskim, w niedzielę 18 października o godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji ofiar, gromadząc pełen kościół wiernych. Celebrujący ją o. Tacjan Mróz w homilii wzruszająco mówił o potrzebie i przykazaniu miłości do bliźnich, niezależnie od tego jak bardzo się różnią od nas samych. Młodzież licealna przygotowana przez nauczycielkę historii Małgorzatę Grządziel uczestniczyła w czytaniach i modlitwach. Uczennica liceum Ola Polak przepięknie i przejmująco przypomniała wspomnienia świadków z dnia wysiedlenia getta. Na ubiegłorocznym świeczniku pojawiły się nowe świece, których stopiony wosk utworzył kolejną warstwę symbolicznego drzewa nieustającej pamięci. Po mszy trafi pod opiekę swojej twórczyni Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej, uznanej opatowskiej malarki, a do świątyni powróci za rok.

Po zakończeniu uroczystej Mszy zaproszono wiernych na pokaz prezentacji multimedialnej „Holokaust oczami dziecka” opracowanej na zlecenie Fundacji Szalom dla uczczenia Dnia Pamięci o Holokauście i Zbrodniach Ludobójstwa. Ten niemal półgodzinny zapis opowiadający o losach żydowskich dzieci podczas II Wojny Światowej bez wątpienia będzie wykorzystywany w czasie szkolnych zajęć z historii. Zapewniał o tym Andrzej Żychowski – nauczyciel w opatowskim gimnazjum.

Jak informuje Mirosław Roszczypała, prezes Stowarzyszenia Geocentrum i kustosz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie, zaplanowano na listopad br. premierowy w mieście pokaz filmu Namaluj, co pamiętasz w reżyserii Sławomira Grunberga, poświęcony Mayerowi Kirshenblattowi, który opuścił Opatów 75 lat temu. Będzie to zapewne kolejna okazja do spotkania i wspomnień o nieistniejącym już mieście Apt i jego mieszkańcach, którzy odeszli i już nie wrócą.

 

Print