Cmentarz żydowski w Trzemesznie Lubuskim jest położony około 0,5 km na południe od wsi, przy drodze na poligon wojskowy (zjazd z drogi wojewódzkiej nr 137, na wysokości posesji przy ul. Poznańskiej 22). Wejście na jego teren znajduje się na wysokości tablicy oznaczającej początek poligonu ("Ostre strzelanie..."), po lewej stronie drogi.

Został założony w pierwszej połowie XVIII wieku. Korzystali z niego także Żydzi z Lubniewic i Glisna. W latach 30. i 40. XX w. został zdewastowany przez niemieckich nazistów.

Powierzchnia cmentarza wynosi 0,4 ha. W sierpniu 2007 r. było tu 37 stojących i 27 leżących macew, w kwietniu 2010 r. – już tylko kilkanaście stojących. Najstarsza znana pochodzi z 1786 roku. Macewy wykonano z granitu i piaskowca. Zdobią je rzeźbione dekoracje oraz inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i niemieckim. Teren ogrodzony jest murem z niezamykaną bramą (zachowało się ok. 80% oryginalnego ogrodzenia). 

29 maja 2010 r. z inicjatywy burmistrza Sulęcina Michała Deptucha i przewodniczącego ziomkostwa Heimatkreis Ostsernberg pastora Hansa-Dietera Winklera cmentarz uporządkowano, a opiekę nad nim objęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Strażaków. Współcześnie znów robi wrażenie opuszczonego.

Print