W dniach 13–14 października 2021 r. w Malmö odbyło się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu Remember – ReAct, zorganizowane przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA). Wzięło w nim udział blisko 400 uczestniczek i uczestników reprezentujących organizacje pozarządowe i władze 50 państw. Polskę reprezentował na Forum Piotr Gliński – wicepremier i minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. IHRA reprezentowali ambasador Chris J. Lazaris, sekretarz generalny Dr Kathrin Meyer oraz honorowy przewodniczący profesor Yehuda Bauer. W Forum biorą udział również przedstawiciele mediów społecznościowych oraz Youtube.

Wybór miejsca, w którym odbyła się tegoroczna edycja Forum nie jest przypadkowy. W styczniu 2000 r. odbyło się bowiem pierwsze Sztokholmskie Międzynarodowe Forum na temat Holokaustu. Przyjęta wówczas Deklaracja Sztokholmska stała się dokumentem założycielskim IHRA. Konferencja, na którą zaproszenie wystosował premier Szwecji, miała pierwotnie odbyć się w październiku 2020 r. i upamiętniać 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz 20. rocznicę powołania IHRA i pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum. Z powodu pandemii Forum Remember – ReAct zostało przełożone na ten rok.

Program tegorocznej konferencji koncentrował się na czterech głównych tematach: pamięci o Zagładzie, edukacji o Zagładzie, antysemityzmie na platformach mediów społecznościowych oraz zwalczaniu antysemityzmu i innych form rasizmu we wszystkich sferach życia. Podczas sesji otwierającej Forum debatowano o konsekwencjach zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Zagłady, a także o ludobójstwie Romów oraz prześladowaniach, na jakie narażone były różne grupy w czasie Zagłady. Sesja plenarna wieńcząca Forum odbyła się pod hasłem "Reaguj": „Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu" – wyjaśnili organizatorzy.

Print