4 stycznia 2019 r. w Centrum Dialogu odbędzie się inauguracja Roku Marka Edelmana.

Setne urodziny Marka Edelmana przypadły 1 stycznia 2019 roku. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83) zaprasza na ich świętowanie w piątkowy wieczór, 4 stycznia 2019 r., o godz. 18.00. Będzie to jednocześnie inauguracja Roku Marka Edelmana w Łodzi, uchwalonego decyzją Rady Miasta 31 października 2018 roku. 

W programie m.in. „The best of...” – odczyt fragmentów wywiadów z bohaterem wieczoru i Patronem Roku 2019 wraz z komentarzem Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, spotkanie z Janiną Ochojską oraz innymi przyjaciółmi i współpracownikami Marka Edelmana, m.in.: lekarzami i pielęgniarkami ze szpitala im. Pirogowa, dziennikarzami i politykami. Organizatorzy zapraszają także na symboliczny urodzinowy tort na stulecie oraz koncert-niespodziankę.  Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Pozostałe wydarzenia, które odbędą się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi:

Kwiecień – Najważniejsza jest wolność:

  • 2 kwietnia – premiera spektaklu Światy Marka Edelmana w ramach festiwalu Dotknij Teatru,
  • 17 kwietnia – otwarcie wystawy „Marek Edelman. Człowiek” i spektakl Światy Marka Edelmana,
    Premiera komiksu pt. Edelman; autorzy: Michał Arkusiński (rysownik), Maciej Cholewiński i Piotr Jasiński (scenariusz),
  • 19 kwietnia – obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim; uroczystość na cmentarzu żydowskim w Warszawie.

Maj – Najważniejsza jest miłość:

  • prapremiera filmu I była miłość w getcie (tytuł roboczy) w reż. Jolanty Dylewskiej oraz spotkanie z realizatorami i producentami filmu,
  • spotkanie kameralne z lekarzami i pacjentami Marka Edelmana.

Październik – Najważniejsza jest pamięć: 

  • 2 października – 10. rocznica śmierci Marka Edelmana. Dyskusja „Dlaczego nam dziś brakuje Marka Edelmana?”.

Obchodom Roku Edelmana towarzyszyć będzie całoroczna oferta edukacyjna inspirowana biografią i przesłaniem patrona. Pierwsza lekcja dla uczniów z jednego z łódzkich liceów odbędzie się już 4 stycznia o godz. 11.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Zachęcamy do polubienia strony Rok Marka Edelmana na Facebooku, gdzie organizatorzy będą publikować informacje o wszystkich wydarzeniach, które odbędą się w Łodzi i w całej Polsce.

***

Przyjmuje się, że Marek Edelman urodził się 1 stycznia 1919 r. w Homlu na Białorusi. W czasie okupacji był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Anielewicza został dowódcą powstania. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego.

Po wojnie zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył medycynę. Został lekarzem kardiologiem, pracował w szpitalu im. Pirogowa.

Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem każdego człowieka jest udzielanie pomocy słabszym i zagrożonym. Wciągnęły go sprawy Bośni, potem Kosowa. Pomagał zarówno czynem – choćby jadąc z konwojem pomocy humanitarnej do Sarajewa – jak i słowem. Jego apel skierowany do przywódców NATO w kwietniu 1999 r. opublikowały najważniejsze dzienniki na Zachodzie.

„Pytacie, co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność"

– mówił w jednym z wywiadów.

Więcej o Marku Edelmanie >>

Print