Zapraszamy do udziału w 10. Dniu Otwartym cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli, który odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. o godz. 16.00. Jak co roku spotykamy się przy bramie cmentarnej przy ul. Kaczej.

Od czterech lat w Dniach Otwartych biorą udział byli mieszkańcy Zduńskiej Woli oraz ich potomkowie. W tym roku spodziewamy się Tziki Auda, syna Ashera Aud Sieradzkiego, który zmarł trzy lata temu. Rocznica jego śmierci przypada właśnie 25 sierpnia. Asher Aud Sieradzki, ocalały z Holokaustu zduńskowolanin, od 1999 r. przyjeżdżał do miasta z grupami młodzieży izraelskiej. To dzięki jego wysiłkowi Zduńską Wolę odwiedziły liczne grupy młodych Izraelczyków.

Podczas Dnia Otwartego syn Ashera, Tziki, zmówi kadisz przy masowej mogile Żydów zamordowanych podczas likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli.

Swoją wizytę zapowiedział również prof. Daniel Wagner (Weizmann Institute w Rehovot, Izrael), którego mieszkańcy Zduńskiej Woli już dobrze znają. Jego wysiłek na rzecz zachowania nekropolii i pamięci o Żydach zduńskowolskich jest nie do przecenienia. W 2006 r. został on uhonorowany medalem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola. Podczas Dnia Otwartego przedstawiona zostanie lista wybranych działań podejmowanych w ciągu ostatnich 20 lat na rzecz zachowania pamięci o naszych żydowskich sąsiadach.

dr Kamila Klauzińska

http://jewishrootsinpoland.pl/

Print