Teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau razem z wszystkimi zabudowaniami i urządzeniami został na mocy uchwały Sejmu PRL z 2 lipca 1947 r. uznany za pomnik męczeństwa i powołano w tym miejscu Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka.

27 czerwca 2007 r. UNESCO dokonało zmiany nazwy na: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945). Polski rząd zabiegał o zmianę przede wszystkim dlatego, aby oddana została prawda historyczna o rzeczywistym charakterze obozu, a nazwa precyzyjnie odnosiła się do reżimu nazistowskiego w Niemczech.

W skład Muzeum wchodzą dwie części byłego kompleksu obozu koncentracyjnego Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Między nimi kursuje wahadłowy autobus (od 15.04 do 31.10). Ogółem Muzeum Auschwitz-Birkenau obejmuje około 150 obiektów budowlanych i około 300 ruin, wraz z zachowanymi autentycznymi drogami, ogrodzeniami, wieżami strażniczymi i rampami kolejowymi. Część obiektów jest wyłączona ze zwiedzania. Oprócz tego Muzeum przechowuje bogate archiwum obozowe oraz magazyny z licznymi eksponatami. Na terenie Muzeum utworzono wystawę główną oraz kilkanaście wystaw narodowych. Przygotowywane są także wystawy czasowe, liczne warsztaty, seminaria. Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Grupy zobowiązane są do zaangażowania przewodnika Muzeum i powinny dokonać wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia, wystaw czasowych czy wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
tel.: (+48) 33 844 81 00, faks: 33 843 22 27
www.auschwitz.org

Print