Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza w pierwszy dzień nowego roku żydowskiego w sobotę, 19 września,  do dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej 17 .   Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 prezentacją dotyczącą tradycji i znaczenia Rosz  ha-Szana  w ramach cyklu „ABC judaizmu”.   O godz. 19.00  odbędzie  się projekcja francuskiego filmu dokumentalnego pt. „Człowiek”. Podczas spotkania będzie można spróbować tradycyjnego poczęstunku związanego ze świętem. Zaprezentujemy po raz pierwszy publicznie fragment Tory, który przekazała nam mieszkanka Kielc. Pergamin, na którym zostały zapisane słowa z Księgi Liczb odnaleziony został na poddaszu kuczki – zabudowanego balkonu w kamienicy przy  ul. Okrzei.

19 września rozpoczyna się żydowski Nowy Rok,  Rosz ha-Szana  5781, to pierwszy dzień kalendarza żydowskiego, który upamiętnia boski aktu stworzenia człowieka. Święto to otwiera okres pokuty trwający do święta Jom Kipur.  W tym okresie każdy Żyd dokonuje bilansu swojego życia. Uświadamia sobie swoje grzechy, naprawia błędy oraz szuka przebaczenia u ludzi, którym wyrządził jakąś krzywdę.

Dokumentalny film „Człowiek” w reżyserii Yanna Arthusa-Bertrand powstał z 2020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach w 63 językach. Monologi przeplatane są niezwykłymi zdjęciami ziemi kręconymi z lotu ptaka. Autor filmu w serii wywiadów z ludźmi odmiennych kultur, ras i doświadczeń bada znaczenie takich słów jak miłość, nienawiść, dyskryminacja, przemoc. „Najważniejsza jest miłość, bo tylko miłość do ludzi może uratować ten świat” – mówi w pewnym momencie filmu jeden z bohaterów.

Liczba miejsc w synagodze jest ograniczona. Zapisy na spotkanie prowadzone są za pośrednictwem formularza on-line lub osobiście w siedzibie Stowarzyszenia (ul. Planty 7)  Przy wejściu konieczna będzie dezynfekcja rąk, zakrycie ust i nosa oraz dostosowanie się do obowiązujących wytycznych. Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu Kieleckiego Parku Technologicznego i Urzędu Miasta Kielce.

Print