Cmentarz żydowski w Poznaniu przy ul. Focha 24-26 (obecnie ul. Głogowska 26a) został założony w 1804 r. po likwidacji starego cmentarza na Muszej Górze.

Został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1941 r. część macew pochodzących z cmentarza posłużyła Niemcom do umocnienia brzegów powstającego jeziora Rusałka. 

Po wyzwoleniu teren cmentarza został zabudowany. Część jego powierzchni zajęły Międzynarodowe Targi Poznańskie. Szczątki ludzkie znalezione podczas prac budowlanych przeniesiono do wydzielonej kwatery na cmentarzu w Miłostowie.

W latach 2007–2008, dzięki staraniom londyńskiego Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz poznańskiej gminy żydowskiej, na terenie zniszczonej nekropolii ustawiono współczesne macewy wybitnego talmudysty rabina Akiwy Egera (1761–1837), jego syna i żony oraz dwóch innych poznańskich rabinów. Przy murze złożono fragmenty nagrobków odnalezionych w różnych punktach miasta. Przy wejściu umieszczone zostały tablice z informacjami w języku polskim, hebrajskim i angielskim.

 

Print