Historia Hotelu „Zum Weissen Schwan” (niem. „Pod Białym Łabędziem”) sięga początku XIX wieku. Jednym z jego wielu właścicieli był Eduard Sachs (1829 – 1899). Po jego śmierci interes przejął jego zięć Benno Steiner. Na parterze znajdowały się sale dla gości, restauracja i pokój bilardowy, na piętrze – pokoje dla gości, mieszkanie właściciela i duża sala do tańca, mieszcząca 300 osób. W dużej sali pszczynianie organizowali wystawne bale lub kursy tańca. Różne towarzystwa organizowały tam spotkania, odczyty i koncerty, jak np. Towarzystwo Historii i Literatury Żydowskiej czy Towarzystwo Mendelssohna, działające przy pszczyńskiej gminie żydowskiej.

Na początku XX w. hotel był w złym stanie technicznym i zakupiony został przez spółkę Plesser Hotel-Gesellschaft, po czym został całkowicie przebudowany.

W 1913 r. w miejscu Hotelu „Zum Weissen Schwan” wzniesiono okazały hotel Plesser-Hof (Pszczyński Dwór). Na parterze wieży przez kilka lat mieścił się sklep obuwniczy Wilhelma Feldmana, który działał do 1922 roku[1.1].

Print
Footnotes
  • [1.1] S. Pastuszka, Śladami pszczyńskich Żydów, Pszczyna 2012, s. 3 i n.