Współcześnie przy ul. Krochmalnej 6 istnieją zachowane budynki Jeszcze w XIX w. ówczesny właściciel działki B. Bachrach postawił jednopiętrowy budynek (obecnie jest to adres ul. św. Gertrudy 14b). W 1898 r. Bacharach wybudował kolejny budynek, tym razem przy ulicy. Był  połączony oficynami z domem na dziedzińcu.

W 1903 r. nieruchomość przeszła w ręce M. Gorzona, który w budynku na dziedzińcu urządził sobie kancelarię, a pomieszczenia w budynku przy ulicy wynajął sklepikarzom i dla prywatnej szkoły Kagana.

W 1907 r. pożar zniszczył dom na dziedzińcu i jednopiętrową oficynę. W latach 1908–1909 wyremontowano zniszczone pomieszczenia. Wtedy urządzono na nowo, w stylu secesyjnym, mieszkanie właściciela: ściany były pokryte malowidłami, na suficie znajdował się plafon, a na nim anioły, pawie i inicjały Gorzona.

Po I wojnie światowej, kiedy zmarł Gorzon, budynki odziedziczyła C. Abramsonowa. W domu od ulicy znajdowała się wówczas drukarnia magazynu „Głos Żydowski” („Žydų balsas“). W dawnym domu Gorzona znajdowały się biura i administracja drukarni[1.1]

Print
Footnotes
  • [1.1] Lukšionytė-Tolvaišienė N., Kauno pastatai [w:] Žydų kultūros paveldas Lietuvoje, red. A. Jomantas, Vilnius 2005, s. 88.