Synagoga, mykwa, hotel i muzeum chasydyzmu. Rozpoczęły się prace przy budowie centrum chasydzkiego w Leżajsku.

Grób cadyka Elimelecha co roku przyciąga do Leżajska około 100 tys. chasydów. Największe natężenie przyjazdów przypada w rocznicę śmierci cadyka.

Od lat problem stanowi brak odpowiedniej infrastruktury. W Leżajsku jest niewiele miejsc noclegowych, nie ma stałej synagogi, trudno zdobyć koszerną żywność. Podczas jorcajtów za synagogę służy duży namiot, a posiłki wydawane są w prowizorycznych stołówkach.

Ten stan ma ulec zmianie. Po 10 latach planowania ruszyła budowa centrum chasydzkiego, które powstaje obok cmentarza. Inwestycję prowadzi Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska, a partnerem projektu jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, prawny właściciel cmentarza.

Centrum będzie składać się z 2 części. Już teraz od podstaw wznoszony jest budynek, w którym znajdzie się synagoga z salami dla 250 mężczyzn i 150 kobiet oraz pokoje gościnne. Budowa powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Dodatkowo zmodernizowany zostanie pobliski budynek przy ul. Studziennej. Będzie mieścił dom pielgrzyma. Ta część centrum zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w 2017 roku.

W centrum znajdzie się też mykwa, kuchnia z jadalnią dla 250 osób, 40 toalet. Na pielgrzymów będzie czekać łącznie 70 pokoi noclegowych.

Na etapie planowania jest muzeum tradycji chasydzkiej. Ekspozycja ma opowiadać o cadyku Elimelechu, a także o życiu Żydów przed wojną i w latach Zagłady.

Monika Krawczyk z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego liczy, że powstanie ośrodka przyciągnie do Leżajska jeszcze więcej osób, w tym także nieżydowskich turystów.

– Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji Leżajsk będzie zyskiwał na popularności. Szczególnie jako element naszego programu popularyzacji miejsc związanych z chasydyzmem, czyli „Szlaku Chasydzkiego” – powiedziała Monika Krawczyk w rozmowie z Małgorzatą Motor z dziennika „Nowiny”.

Źródło: Motor M., Powstaje centrum chasydzkie, „Nowiny” z 26.02.2016.

Print