Młodzież Borochowowska (jid. Borochow Jugnt) była organizacją syjonistyczną skupiającą zwoleników Dowa Bera Borochowa, ideologa i przywódcy partii Poalej Syjon. Oddział organizacji powstał w Dębicy w czasie pierwszej wojny światowej, w latach 1917–1918, staraniem Jehudy Grünspana.

Siostra założyciela w Dębicy, Mania Grünspan, wraz z koleżankami podjęła się stworzenia żeńskiej sekcji organizacji. Dziewczęta zbierały się raz w tygodniu, aby wspólnie śpiewać, organizować prelekcje oraz kwestować na rzecz biblioteki dziecięcej, którą planowały założyć. Tak opisuje te spotkania sama twórczyni:

Nasze spotkania odbywały się w soboty o godzinie 13.00 we wspomnianej sali w szkole hebrajskiej. Tam też organizowałyśmy nasze prelekcje. Pierwsza – była poświęcona książce Ben Hur, którą wówczas czytałam. Po jakimś czasie postanowiłyśmy zorganizować wieczorną kwestę na rzecz naszej biblioteki. Program imprezy przewidywał: mowę wstępną mojego brata Idka na temat celów naszej grupy – najmłodszej w całym ruchu syjonistycznym, prelekcję na tematy ogólne naszej przewodniczącej – Rywci Perel, recytację wierszy, występ chóru i – co najistotniejsze – posiłek. Śpiewu uczyli nas dwaj muzykalni chłopcy uczęszczający z nami na hebrajski – Zajnweł z uwagi na uszkodzone oko zwany „Szlepem” oraz brat kantora Wechslera. Co wieczór, przez kilka tygodni, zbierałyśmy się na próbach, ćwicząc śpiew. Moim zdaniem, nasz mały, dwunastoosobowy chór brzmiał bardzo dobrze. Estery Perel i Grünspan upiekły ciasteczka i placki ze składników przyniesionych w darze przez koleżanki[1.1].

Kwesta okazała się sukcesem – dziewczęta zebrały kilkaset koron, które ostatecznie postanowiły przeznaczyć na rozbudowę klsięgozbioru partii Poalej Syjon. Organizacja przestała istnieć po tym, jak w miasteczku wzrosły wpływy Ha-Szomer ha-Cair.

Print
Footnotes
  • [1.1] Grünspan M., Młodzież Borochowowska, [w:] Księga Pamięci Dębicy, tłum. I. Socha [online] http://www.jewishgen.org/yizkor/debica/demp094.html#Page112 [dostęp: 24.04.2014].