Jak co roku, grupa społeczników z Kłodzka we współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na wydarzenie rocznicowe, tym razem związane z „okrągłą”, 80. rocznicą Nocy Kryształowej. Odbędzie się  w czwartek, 8 listopada 2018 r., a jego najważniejszym elementem będzie spotkanie z Gerhardem Roese, autorem modelu Synagoga reviva.

Dzięki pasjonatowi, którego zafascynowała tajemnica nieznanych negatywów, uczestnicy wykładu przeniosą się w świat kłodzkich Żydów. Artysta-rzeźbiarz Gerhard Roese z Darmstadt opowie o swoim odkryciu i żmudnej pracy nad odtworzeniem wyglądu obiektu i jego konstrukcji. Jego starania przybrały postać materialną, stworzył bowiem ważący 150 kg metalowy model synagogi oraz wystawę pokazującą jej wygląd. Jednocześnie wydał książkę-album Decalogue on Fire / Dekalog w płomieniach. W maju 2018 r. model wraz z wystawą podarował Kłodzku, a przywiózł go tutaj dzięki pomocy grupy młodych ludzi o międzynarodowej proweniencji, w której skład wchodzą: Polak, Niemiec z Rumunii i niemiecki Turek. Nie udałoby się to też bez zaangażowania grupki kłodzkich pasjonatów historii i dziedzictwa kulturowego.

Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Ziemi Kłodzkiej przy ul. Ignacego Łukasiewicza 4. Program:

  • 11.00 – prezentacja dla młodzieży;
  • 17.00 – wykład i prezentacja wystawy Gerharda Roese. Po wykładzie przejście pod obelisk na placu po synagodze;
  • 18.30 – Henryk Grzybowski: Opowieść o Ruth Prager i Shoshanie Efrati – opowieść o losach kobiet, które jeszcze pamiętają synagogę;
  • 19.00 – Sylwia Grzybowska: Mini-koncert pieśni żydowskich w jidysz i hebrajskim.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Print