Pragniemy podzielić się z naszymi Czytelnikami ogromną radością – portal Wirtualny Sztetl otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. „Sybilla” stanowi najważniejszą formę uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Samo wyróżnienie w tym konkursie to odpowiednik zawodowej „nominacji do Oskara”. Wręczenie nagrody z rąk przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP nastąpiło 27 maja 2019 r., w trakcie uroczystości w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach.

Doceniono nas za prace modernizacyjne na portalu, których finalny etap przypadł na rok 2018. W ich efekcie dawny „serwis społecznościowy” zyskał rangę nowoczesnego i efektywnego narzędzia zarządzania zbiorami cyfrowymi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Znaleźliśmy się w najlepszym muzealniczym towarzystwie w Polsce. Grand Prix w konkursie otrzymało Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Leon Tarasewicz”, a statuetki Sybilli trafiły do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Tatrzańskiego im. Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach (Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!). POLIN było jednym z dwóch muzeów, które otrzymały dwa wyróżnienia. Drugie powędrowało do nas za akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” oraz koncert „Łączy nas pamięć” w 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Wirtualny Sztetl stanowi najpokaźniejszy i najczęściej weryfikowany zasób cyfrowy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na co dzień pracę portalu oraz ściśle z nim powiązanego repozytorium cyfrowego koordynuje Sekcja Dokumentacji Dziedzictwa Żydowskiego, wchodząca w skład Działu Upowszechniania POLIN. Elementy naszych działań, które w szczególności doceniło jury konkursowe, to m.in. przekształcenie Wirtualnego Sztetla ze strony tworzonej siłami entuzjastów na rzecz zachowania dziedzictwa Żydów polskich w jeden z największych portali historiograficznych w Polsce; migracja danych do nowoczesnego i stabilnego systemu zarządzania treścią; budowa zakładki „Historia mówiona”; weryfikacja i migracja danych w zakładce „Genealogia”; udostępnienie zakładki tematycznej „Marzec ‘68”. Prace nad Sztetlem były tak szeroko zakrojone, że treść stanowiąca trzon dawnego portalu znalazła się w zupełnie nowym systemie i została zintegrowana z nowymi, nieobecnymi dotąd zasobami.

Nowa wersja portalu została bardzo dobrze przyjęta przez Czytelników – w okresie od stycznia do maja 2019 r. wykonali oni 743 303 sesje, w porównaniu do np. 389 192 w analogicznym okresie 2018 r. (wzrost o 90,9%). W okresie od maja 2018 do maja 2019 r. mamy o 25% więcej nowych użytkowników niż w analogicznym okresie 2016/2017 – ostatnim przed przebudową. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie rekordowy w dziejach Wirtualnego Sztetla. Zaznaczmy, że portal nie korzysta z żadnych form płatnego podnoszenia frekwencji.  

To wspaniałe wyróżnienie w nagrodach Sybilli stanowi godne zwieńczenie przypadającego właśnie dziesięciolecia istnienia portalu – wspólnego wielkiego dzieła Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Print