Cmentarz żydowski w Wierzbicy znajduje się na północ od centrum Wierzbicy, przy drodze nr 744 prowadzącej do Radomia (ul. Wierzbicka), ok. 55 m na północny zachód od skrzyżowania tej drogi z ul. Błędowską. Jego odwzorowanie znalazło się na mapie WIG Radom Pas 43 Słup 32 (Warszawa 1937) – oznaczony jest błędnie jako chrześcijański. Powierzchnia wynosiła ok. 500 m kw., zatem 0,05 ha.

Cmentarz powstał zdaniem Adama Penkali w 1831 roku. Został zniszczony przez Niemców w okresie okupacji w czasie drugiej wojny światowej w 80%. Na jego obszarze pochowano podobno Żydów, których rozstrzelano w drodze do stacji Jastrząb. W 1952 r. nikt go nie użytkował[1.1].

Współcześnie na terenie cmentarza żydowskiego w Wierzbicy nie zachowały się żadne nagrobki, a jedynie fragment murowanego ogrodzenia. Od strony ul. Wierzbickiej znajduje się zbudowana ok. 1982 r. symboliczna brama z czerwonej cegły. Nie jest związana z tradycją oraz z miejscem dawnego wejścia na obszar nekropolii.

Print
Footnotes
  • [1.1] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Wykaz synagog, bóżnic i cmentarzy wyznania mojżeszowego z terenu powiatu: buskiego, jędrzejowskiego, koneckiego i włoszczańskiego, 1952.