המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Lifszyc Pola

Pola Lifszyc - מידע אישי
תאריך פטירה: 1942
מקצוע: youth activist, one of the symbols of the martyrdom of Jews in the Warsaw ghetto
Related towns: Warsaw

Lifszyc Pola (? – 1942) – działaczka młodzieżowa, będąca jednym z symboli męczeństwa Żydów w getcie warszawskim, nagłośnionym przez Marka Edelmana. Jej biografia jest praktycznie nieznana, nie zidentyfikowano dotąd żadnej fotografii.

Jako kilkunastoletnia dziewczyna była uwięziona w getcie warszawskim, gdzie uczęszczała do szkoły CISZO (Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej) oraz była członkinią Skifu (Socjalistycznego Związku Dziecięcego). Prowadziła teatrzyk SKIF dla najmłodszych przy ul. Krochmalnej, wyreżyserowała również dwie sztuki, w których grały dzieci. Wedle Edelmana, pierwsza z tych sztuk nosiła tytuł Lalki, a główną rolę tańczyła w niej jej siostra Zosia. Tematem drugiej sztuki był głód w Chinach. 

Wzmiankowana jest w książce Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem: „Pola wpadła do domu, zobaczyła, że nie ma matki – matkę pędzili już na Umschlagplatz w kolumnie, to Pola pobiegła za tą kolumną sama, goniła tłum od Leszna do Stawek – narzeczony podwiózł ją jeszcze rykszą, żeby mogła ich dopędzić – zdążyła. W ostatniej chwili wmieszała się w tłum, żeby jeszcze móc wejść z matką do wagonu…, a Pola Lifszyc – która poszła ze swoją matką? Kto wie o Poli Lifszyc? A przecież to ona, Pola, mogła przejść na aryjską stronę, bo była młoda, ładna, niepodobna do Żydówki i miała sto razy większe szanse.” Pojawia się też w tekście Marka Edelmana I była miłość w getcie

Pola Lifszyc zginęła w nieznanych okolicznościach.

Bibliografia

  • Edelman M., Sawicka P., I była miłość w getcie, Wołowiec 2015.
  • Krall H., Zdążyć przed Panem Bogiem, Warszawa 2014.
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.