המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Frister Roman

Roman Frister - מידע אישי
תאריך לידה: 17th ינואר 1928
מקום לידה: Bielsko-Biała
תאריך פטירה: 9th פבואר 2015
מקום של מוות: Warszawa
מקצוע: dziennikarz, pisarz
Related towns: Kraków, Wrocław, Tel Awiw

Frister Roman (17.01.1928 Bielsko - 09.02.2015 Warszawa) - dziennikarz, pisarz.

Roman Frister urodził się w rodzinie Wilhelma i Franciszki z Rosenwiesenów Frister. Wilhelm Frister urodził się w 1888 r. w Czańcu pod Bielskiem, był prawnikiem i od końca lat 20. XX w. prowadził kancelarię adwokacką przy ul. Jagiellońskiej 10 w Bielsku. Franciszka Rosenwiesen urodziła się w 1902 r. w Borysławiu. 

Roman uczęszczał do Hebrajskiej Szkoły Powszechnej im. J. I. Kraszewskiego, należał do syjonistycznej organizacji Akiwa. 

Po wybuchu II wojny światowej Fristerowie uciekli z Bielska. Po jakimś czasie znaleźli się w Krakowie, gdzie udało im się załatwić fałszywe dokumenty i żyć poza gettem. W maju 1943 r. na podstawie donosuzostali aresztowani. W trakcie przesłuchania matka została zamordowana na jego oczach przez SS-mana  Wilhelma Kunde. Roman z ojcem zostali wysłani do obozu w Starachowicach, gdzie Wilhelm zmarł na tyfus. 

Roman trafił później do obozu w Płaszowie, Auschwitz, Świętochłowicach, Mauthausen, fabyrki Saurerwerke w Wiedniu, a potem został ewakuowany w marszu śmierci ponownie do Mauthausen, gdzie doczekał wyzwolenia. Ze względu na bardzo zły stan zdrowia spędził kolejne miesiące na leczeniu w Słowacji. Dopiero w 1947 r. wrócił do Polski, osiadł we Wrocławiu i pracował jako reporter w „Słowie Polskim”. W 1952 r. aresztowany w związku z rzekomym sabotażem i usunięty z listy uprawnionych do wykonywania zawodu dziennikarskiego. 

W 1957 r. wyjechał do Izraela i zamieszkał w Tel Awiwie. Przez kolejne lata był związany z dzienikiem „Ha-Arec”. Kierował katedrą dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Telawiwskiego oraz Wyższą Szkołą Dziennikarską. Przez wiele lat pracował dla Rada Wolna Europa oraz jako stały korespondent tygodnika „Polityka”.

Opublikował swoje wspomnienia Autoportret z blizną oraz powieść opartą na faktach pt. Skradziona tożsamość. Zmarł w Warszawie 9 lutego 2015 i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. 

 

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.