המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Siemaszko Olga

Olga Aleksandra Siemaszko - מידע אישי
תאריך לידה: 19th אפריל 1911
מקום לידה: Kraków
תאריך פטירה: 6th אוקטובר 2000
מקום של מוות: Warszawa
מקצוע: book illustrator, painter
Related towns: Lviv

Siemaszko Olga Aleksandra – (19.04.1911, Kraków – 06.10.2000, Warszawa) – ilustratorka książek, malarka należąca do grona najważniejszych powojennych twórczyń grafiki użytkowej w Polsce.

Córka Abrama Joska Bindera i Frajdy z d. Glasscheib, miała starszego brata Ernesta Jerzego Bindera. W 1935 r. ukończyła krakowską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a w 1939 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas II wojny światowej przebywała początkowo w zajętym przez Związek Radziecki Lwowie. Po ataku III Rzeszy na ZSRR ukrywała się m.in. w Busku-Zdroju, wspierana przez rodzinę męża, Andrzeja Siemaszki (zwłaszcza szwagierkę, Barbarę Paladino z d. Siemaszko). Mąż, poślubiony w połowie lat 30., Andrzej Siemaszko, zmarł w 1942 r., w wieku niespełna 30 lat. Po wojnie żyła w Warszawie, rodzice w Szwajcarii, brat w Republice Południowej Afryki.

Olga Siemaszko zilustrowała dziesiątki książek, w przeważającej większości dla młodszych odbiorców, takie jak „Dziecię elfów” Hansa Christiana Andersena, wiersze dla dzieci Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla (w przekładzie Antoniego Marianowicza) i wiele innych. Książki te, wielokrotnie wznawiane, były często przez ilustratorkę opracowywane od nowa – kolejne wydania ukazywały się w zupełnie innej szacie graficznej.

Ilustrowała również, choć dużo rzadziej, publikacje dla dorosłych, m.in. Kwiaty polskie Tuwima, wspomnieniową Książkę dla Marcina Jerzego Andrzejewskiego, Księżniczkę na opak wywróconą Pedra Calderóna de la Barca (w przekładzie Jarosława Marka Rymkiewicza) czy tomik poezji Dzikie łubiny Barbary Ahrens-Młynarskiej. W tej grupie znajdują się również Wiersze warszawskie i Anka Władysława Broniewskiego, z którym – a zwłaszcza z jego żoną, Marią Zarębińską-Broniewską – Siemaszko przyjaźniła się co najmniej od okresu lwowskiego.

Ilustratorka opracowała pod koniec lat 60. wznowienie opowiadań obozowych Zarębińskiej-Broniewskiej (zmarłej tuż po wojnie), połączonych z wyborem wierszy Broniewskiego – Ręka umarłej. Jest to jedyny projekt książkowy Siemaszko, który w całości dotyczy II wojny światowej, jakkolwiek wątki wojenne i zagładowe pojawiały się także w pojedynczych ilustracjach z innych projektów, choćby przy wierszu Broniewskiego Żydom polskim, dedykowanym Szmulowi Zygielbojmowi (ilustracje z tomu Wiersze warszawskie), czy wspomnieniach Andrzejewskiego.

Olga Siemaszko zmarła w 2000 roku. Została pochowana na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Publikowane i niepublikowane oryginały ww. pracy znajduję się w kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Część z nich można obejrzeć na portalu wmuzeach.pl

 

dr Przemysław Kaniecki

 

"Ręka umarłej" – pokaz ilustracji Olgi Siemaszko w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.