המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Faust Ray

Ray Faust - מידע אישי
תאריך לידה: 1900
מקום לידה: Tomaszów Lubelski
תאריך פטירה: 1993
מקום של מוות: Nowy Jork
מקצוע: artystka wernakularna

Ray Faust (Ruchla Lerer) – (15.10.1901, Tomaszów Lubelski –1993) – artystka ludowa, samouczka

Ray Faust urodziła się w Tomaszowie Lubelskim jako Ruhl (Rokhl) Lerer w rodzinie Gecela (Eljakima ) Lehrera (syna rabina Pinchasa Eliezera Halewi) i Chaji Nechy Zajdel (zmarłej w 1917 r.), pochodzącej prawdopodobnie z Komarowa. Ruchla miała starszego brata Chaima Josefa (z pierwszego małżeństwa ojca z Ajdlą Goldfarb) oraz Mosze, Abrama i Bencjona.

Jej ojciec razem z wujem Jonasem Singerem prowadzili w Tomaszowie zakład produkujący szczotki ze świnskiej szczeciny. We wniosku naturalizacym w USA podał jako swoej zajęcie: malarz.

W 1920 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Dołączyła do ojca, który emigrował w 1913 r. i osiadł w Nowym Jorku – przypłynęła na statku "Aquitania" [1.1]]. Razem z nią na liście pasażerów wymienieni są bracia Moszko (16 lat) i Bencion (7 lat).  

Ray Faust w swej twórczości dokumentowała tradycyjne życie żydowskie pierwszych dwóch dekad XX wieku. Publikowała swoje teksty w jidyszowych czasopismach, a jej wspomnienie ukazało się w Księdze Pamięci Tomaszowa Lubelskiego.

Zaczęła malować sceny z dzieciństwa po tym, jak dowiedziała się o zniszczeniu swego rodzinnego miasta podczas drugiej wojny światowej. W mieszkaniu na Manhattanie była otoczona swoimi pracami, dzieła wypełniały niemal każdy centymetr ścian.

Agata Korba

Źródła

Print
הערות שוליים
  • [1.1] Ancestry.com. New York, U.S., Arriving Passenger and Crew Lists (including Castle Garden and Ellis Island), 1820-1957 [database on-line
In order to properly print this page, please use dedicated print button.