המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Heschel Abraham Joshua

Abraham Joshua Heschel - מידע אישי
תאריך לידה: 11th ינואר 1907
מקום לידה: Warszawa
תאריך פטירה: 23rd דצמבר 1972
מקום של מוות:
מקצוע: philosopher, theologian, Jewish poet.
Related towns: Vilnius

Heschel Abraham Joshua (11.01.1907 Warszawa – 23.12.1972 New York) – filozof, teolog, poeta żydowski.

Heschel urodził się jako szóste dziecko Mordechaja i Rajzli Perlow. Wywodził się z rodziny chasydzkiej, której przodkiem był sławny opatowski cadyk Abraham Joszua Heszel, zwany Apter Rebe. Młody Abraham Joshua otrzymał tradycyjne wychowanie religijne zwieńczone smichą rabinacką. Chciał się jednak dalej kształcić na uniwersytecie, ale aby to osiągnąć, musiał ukończyć gimnazjum. W tym celu zapisał się do gimnazjum w Wilnie i uzyskał świadectwo dojrzałości. Podczas pobytu w Wilnie związał się z grupą poetycką Jung Wilne. W 1933 r. w Warszawie ukazał się nawet tomik jego wierszy w jidysz. Następnie Heschel studiował na uniwersytecie berlińskim. Obronił tam pracę doktorską, która została wydana w 1933 r. w Krakowie – Das prophetische Bewußtsein. Ukończył też studia na Hochschule für die Wissenschaft des Judentums, gdzie otrzymał reformowaną smichę.

W 1937 r. Martin Buber mianował go swoim następcą w Jüdisches Lehrhaus we Frankfurcie nad Menem. Wykładał tam jednak tylko do jesieni 1939 r., kiedy to jako polski Żyd został aresztowany przez gestapo i po wielu perypetiach deportowany do Polski. Do lata 1939 r. przebywał w Warszawie. Wykładał wówczas w Instytucie Nauk Judaistycznych. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej Heschel zdołał wyjechać do Londynu, gdzie po 6 miesiącach dostał zgodę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował w Hebrew Union College w Cincinnati. Od 1945 r. piastował funkcję profesora etyki i mistyki żydowskiej na Jewish Theological Seminary of America w Nowym Jorku.

Heschel interesował się duchowością żydowskiej filozofii średniowiecznej, kabałą oraz wiele uwagi poświęcił chasydyzmowi. Był autorem kilkudziesięciu książek filozoficznych oraz dotyczących historii żydowskiej. Angażował się w walkę Martina Luthera Kinga o równe prawa dla Afroamerykanów. Występował o respektowanie praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych a także w ZSRS. Cieszył się dużym uznaniem nie tylko w środowiskach żydowskich, dlatego też w 1965 r. został zaproszony do uczestnictwa w II soborze watykańskim.

Abraham Joshua Heschel zmarł w Nowym Jorku w 1972 roku. 

Bibliografia:

  • About Rabbi A.J. Heschel, [w:] Heschel.org.il [online] http://www.heschel.org.il/heschelen-media-story-124325 [dostęp: 30.06.2016].
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.