המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Borin Josef

Josef Borin - מידע אישי
תאריך לידה: 15th אפריל 1890
מקום לידה: Przasnysz
תאריך פטירה: 13th ינואר 1970
מקום של מוות: Strasburg
מקצוע: śpiewak
Related towns: Częstochowa, Strasburg' Würzburg, Kilonia, Erfurt, Berlin, Wiedeń, Wrocław

Borin Josef, właśc. Boruchowicz  (15.04.1890 [1893] Przasnysz – 13.01.1970 Strasburg) – śpiewak, tenor liryczny, kantor, kompozytor.

Był uczniem brata, Lejzora, kantora w Nowym Dworze Mazowieckim, Głownie i Ciechanowie. Śpiewał u różnych kantorów, a następnie uczył się w szkole dla kantorów Abrahama Bera Birnbauma w Częstochowie. Uzupełniał swoje wykształcenie we Włoszech. Został następnie kantorem w Nowej Synagodze przy Oranienburger Straβe w Berlinie. Czynny był jako śpiewak operowy w Würzburgu, Kilonii, Erfurcie, Berlinie, Wiedniu i Wrocławiu. W 1925 r. został kantorem w Synagodze Postępowej we Wrocławiu, a w 1933–1964 sprawował tę samą funkcję w Strasburgu, w Synagodze przy Place de la Broglie. Po przejściu na emeryturę był rabinem w Grande Synagoge przy Avenue de la Paix.

Bibliografia:

  • Ajzensztadt D., Prager A., Algemajner muzik-leksikon, Warsze 1936.

L.T. Błaszczyk, „Żydzi w kulturze muzycznej działający na ziemiach polskich w XIX i XX wieku”, książka wydana dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.