המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Einhorn Jerzy

Jerzy Einhorn - מידע אישי
תאריך לידה: 1925
מקום לידה: Częstochowa
תאריך פטירה: 28th אפריל 2000
מקום של מוות: Sztokholm
מקצוע: lekarz; polityk
Related towns: Łódź

Einhorn Jerzy (1925 Częstochowa – 28.04.2000 Sztokholm) – polski lekarz i polityk żydowskiego pochodzenia działający w Szwecji.

Einhorn pochodził z żydowskiej rodziny z Częstochowy. Podczas II wojny światowej trafił do getta warszawskiego, a następnie został umieszczony w getcie częstochowskim. Stamtąd, w czerwcu 1943 r., wywieziono go do obozu pracy przymusowej Hasag-Pelcery. Przebywał tam do stycznia 1945 roku.

Po wojnie, w 1945 r. zdał maturę w obecnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Częstochowie i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Łodzi. Następnie, w 1946 r. wyjechał do Danii, aby tam kontynuować studia. Po atakach antysemickich w Łodzi, Einhorn razem z żoną Niną postanowili nie wracać do kraju. Uzyskali azyl w Szwecji.

Od 1954 r. Einhorn pracował w cieszącym się sławą jednego z lepszych ośrodków onkologicznych na świecie - w Radiumhemmet w Sztokholmie. Pracował tam 38 lat przechodząc przez wszystkie szczeble, aż na koniec kariery został dyrektorem tego centrum. Był profesorem radioterapii. Stworzył szwedzki system opieki społecznej. Od 1984 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Noblowskiego w Karolinska Institut, który decyduje komu przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Był jedną z najbardziej popularnych osób publicznych w Szwecji. W latach 1991-1994 zasiadał w parlamencie szwedzkim (Riksdag) z ramienia partii Chrześcijańskich Demokratów.

Jerzy Einhorn przed śmiercią wydał książkę, w której zawarł swoje wojenne wspomnienia Wybrany, aby żyć. Jego córką jest Lena Einhorn, reżyserka filmowa, autorka m.in. zrealizowanego w Polsce filmu Podróż Niny. Syn poszedł w ślady ojca i jest cenionym lekarzem.

Bibliografia:

 

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.