המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Bubis Ignatz

Ignatz Bubis - מידע אישי
תאריך לידה: 12th ינואר 1927
מקום לידה: Wrocław
תאריך פטירה: 13th נִשׂגָב 1999
מקום של מוות: Frankfurt nad Menem
מקצוע: kupiec; polityk
Related towns: Dęblin, Częstochowa, Tel Awiw-Jafa

Bubis Ignatz (12.01.1927, Wrocław – 13.08.1999, Frankfurt nad Menem) – niemiecki kupiec, polityk i przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Rodzice Bubisa razem z dziećmi przenieśli się w 1935 r. do Dęblina, gdzie zastał ich wybuch II wojny światowej. Matka zmarła w 1940 r., a ojciec został wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II, gdzie zginął. Bubis, mieszkając w getcie dęblińskim, pełnił obowiązki posłańca. W 1944 r. został wywieziony do obozu pracy przymusowej w Częstochowie, gdzie przebywał do jego wyzwolenia przez Armię Czerwoną 16.01.1945 roku. Podczas wojny zginęli również bracia i siostry Bubisa. 

Po zakończeniu wojny Bubis wyjechał do Niemiec. Od 1956 r. razem z żoną Idą mieszkał we Frankfurcie nad Menem, gdzie początkowo zajmował się handlem metalami szlachetnymi, a następnie nieruchomościami. W 1966 r. został członkiem zarządu miejscowej gminy żydowskiej, a od 1983 r. pełnił funkcję jej przewodniczącego. W 1969 r. wstąpił do Wolnej Partii Demokratycznej (niem. Freie Demokratische Partei), natomiast w 1978 r. do władz Centralnej Rady Żydów, gdzie w 1989 r. objął stanowisko wiceprzewodniczącego, a w 1992 r. – przewodniczącego. 

Był orędownikiem opartych na wzajemnej tolerancji relacji pomiędzy narodem żydowskim a innymi narodami – Turkami i Kurdami, Albańczykami i Serbami. Na przełomie 1992/1993 r. wspierał powstanie Liberalnego Turecko-Niemieckiego Pojednania (niem. Liberale Türkisch-Deutsche Vereinigung). Podczas wyborów w 1993 r. rozważano jego kandydaturę na stanowisko prezydenta Niemiec, on sam jednak odrzucił tę propozycję, argumentując, że Niemcy nie są jeszcze gotowi na przywódcę żydowskiego pochodzenia. W 1998 r. słynne były kontrowersje na linii Martin Walser – Ignatz Bubis. Bubis skrytykował jedno z przemówień pisarza, wzywające do zakończenia debaty na temat Zagłady; zarzucał Walserowi antysemityzm i propagowanie postawy ucieczki od problemu. Sam Bubis również był aktywny jako pisarz i wydał szereg publikacji. Pisał m.in. na temat życia ludności żydowskiej w Niemczech.

Ignatz Bubis zmarł we Frankfurcie nad Menem. Na własne życzenie został pochowany w Tel Awiwie, gdyż obawiał się, że jego nagrobek zostanie zniszczony przez organizacje neonazistowskie.

Był laureatem licznych nagród i odznaczeń. 03.10.1999 r. przyznano mu pośmiertnie Nagrodę miasta Darmstadt im. Ricardy Huch. Ustanowiono również w 2001 r. Nagrodę im. Ignatza Bubisa, przyznawaną przez miasto Frankfurt nad Menem co trzy lata. Nagroda ta ma honorować osoby bądź organizacje publiczne realizujące wyznawane przez Bubisa wartości.

Bibliografia:

  • Alicke K.-D., Lexikon der jüdischen Gemeinden im deutschen Sprachraum, t. 1, Monachium 2008, kolumna 663–664.
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.