Puste krzesła to zbiór tekstów historycznych napisanych w formie reportażu historycznego.
Książka zawiera także eseje związane z historią Żydów pochodzących z obszaru Śląska oraz podejmuje wątki dziedzictwa materialnego pozostałego na tym terenie. Cezurą czasową jest rok 1945, choć niektóre z wątków poprowadzone są do współczesności. Zainteresowanie autora koncentruje się na środowisku Żydów niemieckich (niemieckojęzycznych).
Wybór tematów nawiązuje do tekstów, które Leszek Jodliński napisał w latach 2005-20018. W artykułach tych odniósł się do spraw o istotnym znaczeniu dla środowiska Żydów niemieckojęzycznych na Śląsku, ale też do historii, które posiadają niezwykłą wymowę symboliczną i emocjonalną. Są to opowieści, które nie odnoszą się wprost do Holocaustu, są jego zapowiedzią, zbliżaniem się Zagłady lub ukazują losy Żydów śląskich, w przeddzień zinstytucjonalizowanej eksterminacji.
Każda z tych historii to prowadzone od lat małe śledztwa i poszukiwania, spajanie wątków i postaci. Odrzucanie legend od faktów. Niektóre z tekstów były publikowane pierwotnie w prasie, w wersjach skróconych. Po wielu latach w wyniku zmian i uzupełnień stały się już zupełnie nowymi tekstami. Są nowe i poprawione, a przede wszystkim rozszerzone.