Jak co roku, w dniu 21 lipca 2021, czyli w rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, Ireneusz Socha zorganizował Dzień Pamięci o Dębickich Żydach. Uroczystość upamiętnienia odbyła się na terenie tzw. „księżej łąki”, czyli w miejscu, gdzie Niemcy dokonali brutalnej selekcji Żydów przed deportacją. Zebrani mieszkańcy Dębicy oraz goście oddali cześć 12 000 Żydów z okupacyjnego powiatu dębickiego, w tym ponad 2000 Żydów z Dębicy, którzy byli więźniami miejscowego getta, a następnie zostali wywiezieni do obozu śmierci w Bełżcu. Około 600 osób z dębickiego getta zgładzono w lesie Wolica za miastem. Wielu Żydów zamordowano na „księżej łące”, na ulicach getta oraz na cmentarzu żydowskim w Dębicy.

 

Uzupełnieniem uroczystości był wykład Patrycji Pogody nt. roli synagogi w życiu gminy żydowskiej oraz recital saksofonisty Bartłomieja Prucnala, który wykonał utwory inspirowane muzyką żydowską.

 

Tego samego dnia odbyła się też uroczystość zorganizowana przez Burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka, w miejscu pamięci w lesie Wolica. Uczestniczyli w niej urzędnicy miejscy oraz zajmujący się od wielu lat upamiętnieniem społeczności żydowskiej w Dębicy Ireneusz Socha. Gminę Wyznaniową Krakowską reprezentowali Przewodniczący Zarządu Tadeusz Jakubowicz, Tomasz Grebner oraz Adam Klimek.

Print