המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Wiedeński kongres 1814–1815

Kongres Wiedeński 1814–1815 – kongres międzynarodowy mający na celu dokonanie zmian ustrojowych i terytorialnych w Europie po upadku cesarza Napoleona I; zwołany z inicjatywy zwycięzców napoleońskiej Francji — Austrii, Prus, Rosji i Wielkiej Brytanii, z udziałem przedstawicieli 16 głównych państw europejskich oraz wielu innych poselstw (głównie księstw i miast niemieckich);

Obradował w Wiedniu od IX 1814 do VI 1815. Decydowali przedstawiciele 4 mocarstw zwycięskich (austriacką delegacją kierował K. Metternich, pruską — K. Hardenberg, rosyjską — K. Nesselrode, brytyjską — R. Castlereagh, a później A. Wellington) oraz Francji (głównie dzięki talentom dyplomatycznym Ch.M. Talleyranda); niekiedy zwoływano obrady 8 państw (także Hiszpanii, Portugalii i Szwecji); powołano 10 komitetów do opracowania konkretnych postanowień. Negocjacjom towarzyszyły liczne festyny, bale, przyjęcia i koncerty. Decyzje mocarstw, przyjęte po zaciętych sporach, sprecyzowano w akcie końcowym 9 VI 1815.

Utworzono Związek Niemiecki pod przewodnictwemAustrii, dokonanopołączeniaBelgii i Holandii, zagwarantowanoSzwajcarii (powiększonej o 3 kantony) wieczystą neutralność, przywróconowładzęniektórymksiążętomwłoskim i niemieckim obalonym w tokuzwycięskichwojenrewolucyjnej i napoleońskiejFrancji. Z wielkich zmianterytorialnychskorzystały zwłaszcza Prusy, któreotrzymały północną część Saksonii, część Nadrenii i Westfalii, szwedzką część Pomorza Zachodniego (z Rugią), oraz Austria, którejprzyznano północne Włochy (z wyjątkiemPiemontu), niewielkieterytoria nad Renem i okręg tarnopolski (od Rosji); różneterytoriazamorskie (m.in. Maltę) przyznano Wielkiej Brytanii; zlikwidowano Księstwo Warszawskie i z większości jego terytoriówutworzonozależne od Rosji Królestwo Polskie (dlatego często zwane Królestwem Kongresowym) oraz należące do Prus Wielkie Księstwo Poznańskie; z Krakowa i jego okolicutworzono Wolne Miasto Kraków.

W celu umocnienia postanowień kongresu i zabezpieczenia odnowionej na nim zasady legitymizmu (uznającej za nienaruszalne prawa dynastii panujących przed zburzeniem systemu europejskiego przez Napoleona) oraz równowagi politycznej w Europie (o co zabiegała zwłaszcza Wielka Brytania i głównie dzięki czemu Francja utrzymała swoją mocarstwową pozycję) powstał sojusz monarchów, zwany Świętym Przymierzem.

Kongres wiedeński opowiedział się za tłumieniem ruchów republikańsko-demokratycznych i narodowych w Europie, był reakcją na wielkomocarstwową politykę cesarza Napoleona I, a także pierwszą historyczną próbą utworzenia międzynarodowego ładu w skali kontynentu i skutecznej nad nim kontroli. Niektóre uchwały kongresu wiedeńskiego obowiązują do czasów współczesnych, np. neutralność Szwajcarii i uregulowanie statusu przedstawicielstw dyplomatycznych.

 

  • Acte du congrés de Vienne du 9 juin 1815 avec ses annexes, Vienne 1815.
  • W. Zajewski Kongres wiedeński i Święte Przymierze, w: Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815–1849, red. W. Zajewski, Warszawa 1991;
  • Le congrés de Vienne (The Congress of Vienna), oprac. zbiorowe, Bruxelles–Paris 1964.
  • Treść hasła została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych PWN.
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.