המאמר לא זמין בשפה זו, נכון לעכשיו

Orgelbrand Maurycy

Maurycy Orgelbrand - מידע אישי
תאריך לידה: 1826
מקום לידה: Warszawa
תאריך פטירה: 4th דצמבר 1904
מקום של מוות: Warszawa
מקצוע: wydawca; księgarz
Related towns: Wilno

Orgelbrand Maurycy (1826 Warszawa – 04.12.1904 Warszawa) – księgarz i wydawca.

Orgelbrand pochodził z niezamożnej rodziny kupieckiej. W młodości uczył się w warszawskiej Szkole Rabinów i tam zetknął się z ideami asymilacji kulturowej. Dzięki pożyczce od brata, znanego drukarza i wydawcy – Samuela, uruchomił w Wilnie księgarnię nakładową oraz skład nut. Otworzył też wypożyczalnię książek polskich oraz obcojęzycznych. Po spłacie pożyczki Orgelbrand zajął się także wydawaniem. W Wilnie ukazał się jego nakładem Pielgrzym w Dobromilu księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz podręczny, dwutomowy Słownik języka polskiego (1861). 

Przed powstaniem styczniowym, w 1863 r. zaangażował się w ruch niepodległościowy. Wiadomo, że sprowadzał do Wilna polskie książki wydane w Królestwie Polskim oraz na zachodzie, a także mapy oraz regulaminy wojskowe. Po powstaniu, pojechał za swoją żoną, Eleonorą, którą władze rosyjskie skazały na zesłanie za udział w manifestacjach patriotycznych.

W 1865 r. powrócił do Warszawy, gdzie otworzył księgarnię wydawniczą z wypożyczalnią przy Krakowskim Przedmieściu 407 (obecnie 1). Po 6 latach przeniósł jej siedzibę na Nowy Świat 69. Natomiast od 1876 r. przy ul. Senatorskiej 22 (obecnie 32) działała filia księgarni, która w 1888 r. została sprzedana. Księgarnia przy Nowym Świecie działała pod szyldem Orgelbranda do 1897 roku. W tymże roku Orgelbrand sprzedał ją Marcelemu Machwitzowi. Prowadził nadal działalność wydawniczą. Jego nakładem ukazały się m.in. Lilla Weneda Słowackiego z ilustracjami Michała Elwira Andriollego, Wiesław Kazimierza Brodzińskiego z rycinami Jerzego Kossaka, prace naukowe, książki dla dzieci, nuty, w latach 1878–1885 „Tygodnik Powszechny”. Pod koniec życia Orgelbrand ochrzcił się i skupił się na publikowaniu książek katolickich. 

W 1873 r. Orgelbrand zainicjował stworzenie Spółki Wydawniczej Księgarzy Warszawskich, w skład której weszli znani wydawcy jak np. Gebethner i Wolf, Michał Glücksberg, Gustaw Karol Sennewald czy Edward Wende. Do 1888 r. spółka wydała m.in. Dzieła Dramatyczne Szekspira w oprac. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Dzieła Klementyny Hoffmanowej w oprac. Narcyzy Żmichowskiej.

Maurycy Orgelbrand zmarł w Warszawie w 1904 r. i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.