Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (CSP) tworzone jest przez osoby identyfikujące się z reformowanym nurtem judaizmu. CSP jest kontynuacją i rozwinięciem działalności grupy Chawura (hebr. dwór), której celem było wspieranie i współtworzenie nieortodoksyjnych, świeckich i postępowych działań Gminy. Centrum otwarte jest zarówno dla obecnych członków Gminy, jak i dla osób dotychczas pozostających poza nią, a pragnących realizować swą żydowską tożsamość w ramach reformowanego judaizmu lub, pozostając osobami świeckimi, uczestniczyć w nieortodoksyjnym życiu żydowskim.

W 2006 r. grupa osób świeckich oraz zwolenników judaizmu postępowego lub ogólnie nieortodoksyjnego stworzyła Centrum Społeczności Postępowej oraz synagogę Ec Chaim (hebr., drzewo życia) w ramach warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Od 2009 r. rabinem społeczności jest Stas Wojciechowicz.

Centrum Społeczności Postępowej wychodzi naprzeciw potrzebom członków Gminy oraz osób ze środowiska żydowskiego, które poszukują pełnej równowagi pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Do społeczności należą osoby niereligijne, a także ortodoksyjni członkowie Gminy. Nie chodzi tu jedynie o życie religijne, ale o potrzebę przynależności do wspólnoty czy wspólne kultywowanie tradycji żydowskiej.   

Centrum zaprasza na cotygodniowe modlitwy szabatowe (Kabalat Szabat) w piątki o godz. 19.00, a następnie na kolacje o godz. 20.00. Do minjanu liczone są też panie. Kobiety i mężczyźni siedzą razem. Każdy Żyd lub Żydówka, którzy wiedzą, jak to robić, mogą prowadzić modlitwę i czytać ze Zwoju Tory. Postępowa modlitwa odróżnia się nieznacznie od ortodoksyjnej, jest krótsza, a jej wybrane fragmenty odmawiane są w jęz. polskim, a do niektórych modlitw wprowadzone są niewielkie zmiany. W soboty o 10.00 odbywa się poranna modlitwa, Szachrit, o 12.00 – wspólne studiowanie Tory, a o 13.00 członkowie społeczności jedzą wegetariański lunch, który jest przygotowywany według zasad kosher friendly. W tym samym czasie odbywają się zajęcia szkółki szabatowej dla dzieci. Modlitwy w synagodze odbywają się także we wszystkie święta żydowskie.

Centrum Społeczności Postępowej organizuje również wykłady, muzyczne szabaty, a także kurs podstaw judaizmu dla osób zainteresowanych konwersją. 

 

Print