Stary cmentarz żydowski w Łańcucie został założony na początku XVII w. na wzgórzu, przy obecnej ul. Moniuszki 15. Został oznaczony na austriackim planie katastralnym z 1849 r. (arkusz 5)[1.1].

Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz i porozbijali większość nagrobków. Ogrodzenie jest współczesne, prawdopodobnie zgodne z historycznym zasięgiem cmentarza wykonane ze stalowych przęseł ze słupkami i podmurówką z białej cegły.

Na powierzchni 0,87 ha zachowały się tylko resztki 3 porozbijanych nagrobków. Są też dwa ohele: ohel cadyka Naftalego Cwiego Horowica z Ropczyc (zm. 08.05.1827, na cholerę w czasie podróży do Lublina) oraz ohel cadyka Eleazara syna Cwiego Elimelecha Szapiro z Dynowa (zm. 02.09.1865)Groby cadyków są regularnie odwiedzane przez chasydów, przeważnie z okazji ich pielgrzymek na grób cadyka Elimelecha w Leżajsku.

W 2023 r. cmentarz został oznaczony tablicą z kodem QR w ramach projektu opisu i oznakowania cmentarzy żydowskich w Polsce, realizowanego z inicjatywy MKiDN przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Print
הערות שוליים
  • [1.1] Stadt Łańcut sammt der Ortschaft Kąty in Galizien, 1849, J. Sochar, L. Schottmann, rkps, wbw., 66 x 53, 7 sekcji, 1:2880. Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Geodezyjne, sygn. 152.