24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. 

Dzień ten upamiętnienia wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku. We wstępie do podpisanej przez Prezydenta ustawy czytamy:

„W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Data wybrana na dzień obchodów nawiązuje do tragicznej historii Wiktorii i Józefa Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej. Dokładnie 24 marca 1944 roku, Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów. Egzekucja, którą przeprowadzono w następstwie rewizji, przed domem Ulmów, była wynikiem donosu polskiego „granatowego” policjanta.

Przeczytaj historię Ulmów oraz innych Polek i Polaków zamordowanych za pomoc Żydom >>

Muzeum POLIN upamiętnia Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady na Portalu Polscy Sprawiedliwi (www.sprawiedliwi.org.pl), gdzie udostępniamy niemal 1000 historii pomocy, szczegółowo omawiając zróżnicowanie postaw wobec Żydów podczas Zagłady. Co roku z okazji Dnia Pamięci przybliżamy historie Polek i Polaków, których dotknęła najcięższa z niemieckich represji – kara śmierci za pomoc Żydom.

W tym roku do katalogu historii osób represjonowanych dodaliśmy nowe opracowanie na temat zbrodni w Nowym Bidaczowie niedaleko Biłgoraja (woj. lubelskie), gdzie 19 grudnia 1942 r. Jan i Maria Wróblowie zostali brutalnie zamordowani przez Niemców razem z ukrywaną przez nich trzyosobową żydowską rodziną.

Przeczytaj więcej o tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów na portalu Polscy Sprawiedliwi >>

Print