Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym, kręcone są m.in. w skansenie w Markowej oraz w jednej z kamienic w Łańcucie. Film będzie składał się z 2 warstw: dokumentalnej i fabularnej.

W części dokumentalnej twórcy filmu pokażą Markową oraz wspomnienia jej mieszkańców, dotyczące Żydów i udzielanej im pomocy. Zarejestrowano opowieści krewnych rodziny Ulmów, między innymi siostrzenicy Józefa Ulmy.

Część fabularyzowana będzie trwać około 10 minut i obejmie sceny z codziennego życia wsi oraz rekonstrukcję nocnego najazdu Niemców na dom, w którym Ulmowie ukrywali Żydów i późniejszą egzekucję.

– Postawimy i zostawimy otwarte pytanie, kto doniósł na rodzinę Ulmów – zapowiada Katarzyna Mazurkiewicz z TV Łańcut w rozmowie z Małgorzatą Motor z dziennika „Nasze Miasto Łańcut”.

Film powstaje we współpracy TV Łańcut, Akademii Aktorskiej „Artysta” z Rzeszowa i Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie. W roli Józefa Ulmy wystąpi Robert Żurek z Teatru im. Siemaszkowej, a jego żonę Wiktorię zagra Ewa Mrówczyńska z Teatru Maska. Wybrano też aktorów drugoplanowych i statystów. W ich role wcielą się między innymi mieszkańcy Markowej.

Źródło: Motor M., Kręcą film o rodzinie Ulmów. Wiemy, kto w nim zagra, „Nasze Miasto Łańcut” z 21.03.2016.

Print