Jewish Records Indexing – Poland rozpoczęło współpracę z Instytutem Yad Vashem. Dzięki tej kooperacji internauci będą mogli przeszukiwać bazę świadectw zgromadzonych w
Yad Vashem za pośrednictwem wyszukiwarki JRI – Poland. Zgodnie z umową między obiema organizacjami użytkownicy JRI – Poland wśród wyników swoich poszukiwań znajdą bezpośrednie linki do Centralnej Bazy Nazwisk Ofiar Zagłady prowadzonej przez Instytut z Jerozolimy.
- JRI-Poland jest zaszczycone, że może pomóc Yad Vashem w wypełnianiu misji Instytutu, ułatwiając zachowanie pamięci o ofiarach Zagłady i uzupełniając historię najważniejszych wydarzeń z życia ofiar Shoah. Czynimy to poprzez prezentację dokumentacji metrykalnej, jednocześnie wskazując na istnienie lub brak nazwisk tych osób w bazie Yad Vashem – mówi dyrektor wykonawczy JRI-Polska, Stanley Diamond. - Łączenie dokumentów metrykalnych ze wzmiankami w bazie Yad Vashem jest pierwszym krokiem do przedstawienia pełniejszej biografii ludzi takich jak moja prababcia, która zaginęła w Zagładzie. Instytut Yad Vashem i JRI-Poland podjęły współpracę, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasi użytkownicy znajdą coś nowego, być może przeoczonego, a może nawet zmieniającego ich życie – dodała zastępczyni dyrektora JRI-Poland, Robinn Magid.
Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem dokumentuje historię narodu żydowskiego podczas Zagłady. Upamiętnia tragedię każdej z sześciu milionów ofiar, a także odznacza Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i przechowuje dowody Zagłady dla pokoleń, które poznają tę historię poprzez archiwa, biblioteki, szkoły i muzea.
Jewish Records Indexing – Poland zgromadziło ponad 6 milionów akt metrykalnych z terenów międzywojennej i współczesnej Polski. W internetowej bazie danych JRI-Poland można przeszukiwać indeksy/wypisy do akt metrykalnych sprzed ponad 100 lat. JRI-Poland może również skierować badaczy do szczegółowych informacji o tym, jak znaleźć zapisy mające mniej niż 100 lat z konkretnych miast w Polsce oraz z obwodów lwowskiego, tarnopolskiego lub iwano-frankowskiego na Ukrainie.
Wśród udostępnianych przez JRI-Poland rekordów są również zasoby genealogiczne Wirtualnego Sztetla, dostępne w zakładce "Genealogia".