Oderfeld Jan

Jan Oderfeld - Dane osobowe
Data urodzenia: 19 lutego 1908
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Data śmierci: 17 marca 2010
Miejsce śmierci: Warszawa
Zawód: matematyk; inżynier; konstruktor
Powiązane miejscowości: Skierniewice

Oderfeld Jan (19.02.1908 Częstochowa – 17.03.2010 Warszawa) – polski profesor, matematyk, inżynier, konstruktor silników lotniczych, wieloletni wykładowca Politechniki Warszawskiej.

Urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego, ale wyznania ewangelicko-augsburskiego. Jego ojciec był doktorem chemii i współwłaścicielem Zakładów Graficzno-Papierniczych przy ul. Waszyngtona w Częstochowie (znanych jako drukarnia Oderfelda i Kohna). Oderfeld w 1924 r. ukończył gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, a w 1930 r. Wydział Mechaniki na Politechnice Warszawskiej. W 1931 r., razem z inż. Władysławem Bernadzikiewiczem i inż. Józefem Sachsem stworzył i badał pierwsze modele silników odrzutowych w Polsce. W 1932 r. w Warsztacie Doświadczalnym Państwowych Zakładów Inżynierii „Ursus”, wykonał silnik odrzutowy, zwany strumienicą, o zasadzie działania identycznej z zasadą działania współczesnego silnika pulsacyjnego. Od 1936 r. kierował pracami przy konstrukcji 8-cylindrowego silnika rzędowego w układzie odwróconej litery V. W latach 1937–1939 kierował grupą konstruktorów silników prototypowych w PZL-WS. W czasie wojny pracował w warsztacie maszyn rolniczych w spółdzielni „Rolnik” w Skierniewicach.

Po wojnie prowadził działalność dydaktyczną, początkowo w szkole Wawelberga i Rotwanda, a następnie od 1949 do 1978 r. na Politechnice Warszawskiej. W tym samym czasie współpracował z Polskim Komitetem Normalizacyjnym. Od 1955 r. do przejścia na emeryturę w 1978 r. był kierownikiem Katedry Teorii Maszyn i Mechanizmów Politechniki Warszawskiej. W latach 1965-1967 piastował funkcję dziekana Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Był twórcą polskiej szkoły teorii maszyn i mechanizmów. Od 1954 r. redagował pismo „Archiwum budowy maszyn””. W latach 1952–1975 Oderfeld pracował też w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk (Wydział IV – Nauk Technicznych, Komitet Budowy Maszyn). W 2007 r. otrzymał tytułu doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Zmarł w Warszawie, w wieku 102 lat. Prof. Oderfeld został pochowany na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Młynarskiej.

W czerwcu 2012 r. na ścianie gimnazjum, do którego uczęszczał Jan Oderfeld (obecnie V Liceum Ogólnokształcące im. Sienkiewicza w Częstochowie), odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Bibliografia:

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.