Parasol Richard

Richard Parasol - Dane osobowe
Data urodzenia: 1935
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Zawód: inżynier; przedsiębiorca budowlany; filantrop
Powiązane miejscowości: Ein Harod, San Francisco

Parasol Richard (ur. 1935 Częstochowa) – inżynier, przedsiębiorca budowlany, inwestor, filantrop. 

Urodził się w żydowskiej rodzinie mieszczańskiej, jako jedyne dziecko. W 1941 r. jego rodzina została zamknięta w getcie. W 1943 r. udało się go wydostać z dzielnicy zamkniętej, a następnie ukryć u polskiej rodziny. Wtedy po raz ostatni widział swoich rodziców. Po zakończeniu okupacji niemieckiej trafił do ośrodka dla sierot, finansowanego w dużej mierze przez amerykański Joint Distribution Committee.

W 1947 r. udał się do Palestyny, ale znalazł się na pokładzie statku „Exodus”, który przez kilka miesięcy nie był dopuszczony do portu w Hajfie. Ostatecznie Parasol dotarł do Izraela w 1948 roku. Osiadł w kibucu Ein Harod. W 1953 r. został powołany do służby wojskowej i w krótkim czasie uzyskał stopień oficera artylerii. W 1956 r. walczył w wojnie z Egiptem podczas tzw. Kryzysu Sueskiego.

W połowie lat 50. XX w., dzięki wsparciu rodziny z San Francisco, mógł wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Tam ukończył inżynierię na California Polytechnic State University i pracował jako inżynier. W 1964 r. rozpoczął własną działalność na rynku nieruchomości. W okresie 1976–1981 stał się jednym z najbardziej znaczących amerykańskich przedsiębiorców budowlanych. Jego firma zrealizowała budowę m.in. ponad 25 budynków władz stanowych (Federal Housing Administration) oraz kompleksów mieszkaniowych. Działa przede wszystkim na terenie Kalifornii, Kolorado, Newady oraz stanu Waszyngton. Uzyskane środki Parasol zainwestował w inne sektory gospodarki m.in. środki medyczne, telekomunikację, restauracje i kluby. W 2004 r. powołał fundusz dobroczynny Bonita Trust. Poza tym Parasol jest członkiem Rady Dyrektorów Joint Distribution Committee, działającym także jako koordynator wolontariatu.

Jego najstarszą córką jest Ruth Parasol (1967, San Francisco) – jedna z największych na świecie potentatek na rynku gier online. W 1997 r. założyła firmę PartyGaming, która zarządza m.in. portalem PartyPoker.com. Ruth Parasol od 2010 r. jest największą akcjonariuszką Bwin.Party Digital Entertainment plc. – notowanej na pierwszym miejscu na świecie spółki akcyjnej na rynku gier online. W 2010 r. „The Economist” umieścił ją na 15. miejscu listy najbogatszych kobiet świata. Ruth Parasol jest także zaangażowana w projekt Bonita Trust.

Bibliografia:

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.