Proskurowska Bolesława

Bolesława Proskurowska - Dane osobowe
Data urodzenia: 28 października 1914
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Data śmierci: 9 sierpnia 2006
Miejsce śmierci: Częstochowa
Zawód: ocalała z Zagłady

Proskurowska Bolesława, z domu Lipska (28.10.1914, Częstochowa – 09.08.2006, Częstochowa) – częstochowianka ocalała z Zagłady.

Bolesława urodziła się w rodzinie inteligenckiej. Ojciec był właścicielem tartaku. Miała dwie siostry: Stefanię i Hannę. Ukończyła w Częstochowie Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, a następnie Studium Handlowe. Znała bardzo dobrze języki: francuski, angielski i niemiecki. W 1936 r. wyszła za mąż i zamieszkała razem z mężem w Częstochowie przy ul. Kilińskiego 28. Jej mąż z wykształcenia był chemikiem. 

Podczas II wojny światowej Bolesława z całą rodziną znalazła się w getcie częstochowskim, skąd uciekła razem z mężem dzięki pomocy swojej niani. Ponieważ nie znaleźli żadnej kryjówki po tzw. stronie aryjskiej, trafili z powrotem do getta. Następnie skierowano ich do obozu produkującego broń i amunicję. Tam małżeństwo zostało rozdzielone. Bolesława pracowała w prochowni. Uniknęła wywózki do obozu Ravensbrück. Opuściła obóz nocą z 16 na 17 stycznia 1945 roku. Jej mąż również przeżył wojnę. Pozostali członkowie rodziny zginęli.

Po zakończeniu II wojny światowej Bolesława Proskurowska starała się się przekazywać innym informacje na temat swoich losów oraz na temat Zagłady narodu żydowskiego. W ten sposób chciała mieć swój wkład w upamiętnienie gehenny narodu żydowskiego oraz edukację młodszych pokoleń. Brała m.in. udział w obchodach Dni Pamięci „Żydzi Częstochowianie”. Zmarła 09.08.2006 r. w Częstochowie.

Tekst napisany na podstawie art.: Bolesława Proskurowska. Niecodzienne życiorysy częstochowian, [w:] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego [online] http://fodz.pl/PP/?d=106&id=48&l=pl [dostęp: 28.02.2013].]].

                                                   

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.