Helman Dawid

Dawid Helman - Dane osobowe
Data urodzenia: 3 maja 1875
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Data śmierci: 14 listopada 1942
Miejsce śmierci: Łódź
Zawód: lekarz laryngolog
Powiązane miejscowości: Warszawa, Czerniowce, Petersburg

Helman Dawid (03.05.1875 Częstochowa – 14.11.1942 Łódź) – lekarz laryngolog.

Dawid Helman pochodził z Częstochowy. Ukończył tamtejszą szkołę średnią, a następnie studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu doktoratu odbył praktyki w kraju oraz za granicą. W 1902 r. przyjechał do Łodzi. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904–1905) służył na Dalekim Wschodzie jako lekarz w szpitalu wojskowym. W 1914 r. kolejny raz został zmobilizowany. Wybuch rewolucji bolszewickiej zastał go w Czerniowcach, gdzie opiekował się ludnością polską. Następnie trafił do Petersburga, skąd w połowie 1918 r. zdołał przedostać się do Łodzi. Został tam lekarzem oddziału czołgów w XXXI pułku Strzelców Kaniowskich. Otrzymał również stanowisko ordynatora oddziału laryngologicznego Szpitala Okręgowego.

Po I wojnie światowej doktor Helman prowadził prywatną praktykę. Zaangażował się w prace w Instytucie Leczenia Radem Łódzkiego Towarzystwa Zwalczania Raka. Działał w łódzkiej sekcji Towarzystwa Otolaryngologów. Był też zastępcą prezesa zarządu Izby Lekarskiej w Łodzi. Należał do Łódzkiego Esperanckiego Towarzystwa.

W listopadzie 1939 r. został wybrany do pierwszej Rady Starszych (Judenratu), następnie w lutym 1940 r. wszedł do drugiej Rady Starszych. Kierował Wydziałem Zdrowia Gminy aż do zamknięcia getta w kwietniu 1940 roku. W tym czasie Helman był także zastępcą przełożonego Starszeństwa Żydów Chaima Rumkowskiego. Później pracował jako lekarz. Zmarł w listopadzie 1942 roku.

Bibliografia:

  • Helman Dawid, [w:] A. Kempa, M. Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny, t. 1, Łódź 2001, s. 65.
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.