Leibł Daniel

Daniel Leibł - Dane osobowe
Data urodzenia: 1891
Miejsce urodzenia: Dębica
Data śmierci: 1967
Zawód: poeta; tłumacz
Powiązane miejscowości: Wiedeń

Leibł Daniel (1891 Dębica – 1967 Izrael) – poeta, jidyszysta, tłumacz na język jidysz m.in. dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

W 1910 r.  został wydalony z gimnazjum za działalność w Poalej Syjon. Studiował prawo na Uniwersytecie w Wiedniu, jednak bardziej interesowały go badania nad językiem jidysz. W 1924 r. wyemigrował do Palestyny, gdzie redagował m.in. pisma w języku hebrajskim i jidysz oraz tłumaczył dzieła polskich poetów na jidysz, jak również rozwijał swoją własną twórczość poetycką – wyłącznie w jidysz, choć pisał także utwory prozatorskie w języku hebrajskim. Jako zwolennik rozwoju literatury w języku jidysz był atakowany przez zwolenników dominacji języka hebrajskiego.Był również aktywny politycznie – w partiach Poalej Syjon, Poalej Syjon – Lewica a następnie Mapam. Był też wydawcą pism Związku Pisarzy Żydowskich. W 1927 r. wystawiono w Krakowie, w teatrze Jonasza Turkowa, Sędziów i Daniela Stanisława Wyspiańskiego w jego przekładzie na jidysz. 
 

Bibliografia:

  • Żebrowski R., Daniel Leibł [w:] Polski Słownik Judaistyczny, oprac. Z. Borzymińska, R. Żebrowski, t. 2, Warszawa 2003.
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.