This article is not available in selected language.

Silbergleit Arthur

Arthur Silbergleit - Personal data
Date of birth: 16th May 1881
Place of birth: Gliwice
Date of death: ca. / around 3rd March 1943
Place of death: Auschwitz-Birkenau
Occupation: liryk; pisarz
Related towns: Wrocław, Berlin

Silbergleit Arthur (16.05.1881 Gliwice – ok. 03.03.1943 KL Auschwitz-Birkenau) – liryk i pisarz.

Urodził się w Gliwicach, w żydowskiej rodzinie o liberalnych poglądach. Jego ojciec był osobą wszechstronnie utalentowaną, interesującą się malarstwem, fotografią i poezją. Jego brat Max Silbergleit został handlarzem w Gliwicach, siostra Helena wyszła za mąż za rabina Jamesa Krakauera i przeprowadziła się do Wrocławia, a siostra Charlotte wyszła za mąż za Salomona Getza.

Młody Arthur ukończył królewskie gimnazjum katolickie w Gliwicach, a potem kontynuował naukę we Wrocławiu. Lata spędzone we Wrocławiu były decydujące dla jego kariery. Pracował wówczas jako urzędnik bankowy, ale coraz więcej czasu spędzał w kręgu wrocławskich pisarzy i sam w końcu postanowił skupić się na pisaniu. Udało mu się nawet opublikować  wiersze w dwóch czasopismach. Pod koniec 1907 r. przeprowadził się do Berlina, gdzie został redaktorem popularnego wśród Żydów miesięcznika „Ost und West”.

Podczas I wojny światowej Arthur zgłosił się jako ochotnik do pruskiej armii i służył jako pielęgniarz na froncie rosyjskim. Ciężko chory powrócił do Berlina. Swoje przeżycia zawarł w tomach poezji FlandernDie Balalaika.

Od 1925 r. pracował jako wykładowca w szkole Lessing-Hochschule zu Berlin. W dniu 9 października 1931 r. Pruska Akademia Sztuk wyróżniła go nagrodą za wkład w literaturę piękną. Otrzymał wówczas dotację Schillerstiftung. W dniu 15.05.1933 r. ożenił się z Gertrudą Michler (1884–1979).

Po dojściu Niemców do władzy w Niemczech Silbergleit stracił wszystkie możliwości zarobkowania. Utrzymywała i chroniła go żona, która nie była Żydówką. Kilkakrotnie próbował wyjechać za granicę, jednak ciężka choroba (gruźlica) i brak pieniędzy na wizę uniemożliwiły mu wyjazd. W marcu 1943 r. chory i prawie niewidomy Silbergeit został aresztowany przez Gestapo w swoim berlińskim mieszkaniu i po dziesięciodniowym areszcie wysłany zbiorowym transportem do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany.

Bibliografia:

  • Klin E., Arthur Silbergleit. Ein bedeutender Lyriker und Publizist aus Gleiwitz, „Eichendorff Hefte” 2008, nr 28, ss. 18–24.
Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.