Goldstein Kurt

Kurt Goldstein - Dane osobowe
Data urodzenia: 6 listopada 1878
Miejsce urodzenia: Katowice
Data śmierci: 19 września 1965
Miejsce śmierci: Nowy Jork
Zawód: neurolog; psychiatra
Powiązane miejscowości: Wrocław, Królewiec, Heidelberg, Frankfurt

Goldstein Kurt (06.11.1878 Katowice – 19.09.1965 Nowy Jork) – neurolog i psychiatra, pionier w dziedzinie neuropsychologii i psychosomatyki.

Urodził się w żydowskiej rodzinie jako siódme z dziewięciorga dzieci Abrahama i Rosalie z domu Cassiere Goldsteinów. Po ukończeniu humanistycznego gimnazjum we Wrocławiu, rozpoczął studia na wydziale filozofii i literaturoznawstwa uniwersytetu w Heidelbergu. Po roku wrócił do Wrocławia, gdzie podjął studia medyczne, podczas których zajmował się przede wszystkim anatomią mózgu. Po obronie doktoratu pracował w klinice psychiatrycznej w Królewcu.

W czasie I wojny światowej otworzył razem z Adhémarem Gelbem we Frankfurcie klinikę dla żołnierzy z uszkodzeniami mózgu, którą przekształcono w Instytut Badań nad Skutkami Uszkodzeń Mózgu (Institut für die Erforschung der Folgeerscheinungen von Hirnverletzungen). Na czele placówki stało do 1930 roku. Od 1921 r. z Maxem Wertheimerem, Wolfgangiem Köhlerem i Kurtem Koffką był współwydawcą czasopisma „Psychologische Forschung”.

Po dojściu nazistów do władzy, został w 1933 r. zmuszony do opuszczenia Niemiec. Wyjechał do Holandii, gdzie jego praca badawcza była wspierana przez Fundację Rockefellera. W 1935 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam m.in. na uniwersytecie Harvarda oraz Columbii.

Ważniejsze publikacje:

  • Goldstein K., Psychologische Analysen hirnpathologischer Fälle aufgrund von Untersuchungen Hirnverletzter, Berlin 1918.
  • Goldstein K., Der Aufbau des Organismus. Einführung in die Biologie unter besonderer Berücksichtigung der Erfahrungen am kranken Menschen, Haag 1934.
  • Goldstein K., Human Nature in the Light of Psychopathology, Cambridge 1940.
  • Goldstein K., Language and Language Disturbances, New York 1948.
  • Goldstein K., Selected Papers / Ausgewählte Schriften, red. A. Gurwitsch, E. M. Goldstein Haudek, W. E. Haudek, Haag 1971.

Bibliografia:

  • Danzer G., Vom Konkreten zum Abstrakten – Leben und Werk Kurt Goldsteins, Frankfurt am Main 2006.
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.