Mapu Abraham

Abraham Mapu - Dane osobowe
Data urodzenia: 10 stycznia 1808
Miejsce urodzenia: Slobodka
Data śmierci: 9 października 1867
Miejsce śmierci: Królewiec
Zawód: prozaik; pedagog
Powiązane miejscowości: Rosienie

Mapu Abraham, lit. Abraomas Mapu (10 lub 03.01.1808 Slobodka k. Kowna – 09.10.1867 Królewiec) – pisarz tworzący w języku hebrajskim.

Abraham Mapu urodził się pod Kownem i z tym miastem związany był przez prawie całe swoje życie, z wyjątkiem lat, kiedy pracując jako prywatny nauczyciel wędrował między Rosieniami, Jurbarkiem i Wilnem. Tu w drewnianej altance na górze Aleksoty powstawały jego najważniejsze utwory.

W wieku 13 lat po ukończeniu chederu sam zaczął studiować Talmud, a później – uczyć się języków: łaciny, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. Ożenił się jako siedemnastolatek i musiał pracować na utrzymanie rodziny. Został więc prywatnym nauczycielem. Od 1848 r. do śmierci pracował jako nauczyciel w szkole męskiej w Kownie.

W czasie pobytu w Rosieniach zetknął się z ideologią haskali i zaczął pisać pierwsze utwory po hebrajsku. W 1853 r. opublikował swoją pierwszą powieść Ahawat Cijon (hebr. Miłość Syjonu). Kolejna ważna pozycja, która wyszła spod jego pióra to dwuczęściowa powieść Aszmat Szomron (hebr. Wina Samarii).

Jego proza zaliczana jest do literatury haskalowej. Akcja jego utworów toczy się w czasach biblijnych, ale Mapu specjalnie nakreślał problemy, które były również aktualne w poł. XIX wieku. W jego twórczości można odnaleźć również wpływy francuskiego romantyzmu. Mapu był autorem elementarzy dla dzieci do nauki języków – Hinuch la-noar (hebr. Ucz młodzież) do hebrajskiego oraz napisany po niemiecku hebrajskimi literami Der Hausfranzose (niem. Domowy Francuz) do francuskiego.

W 1867 r. schorowany Mapu przeniósł się do Królewca, gdzie 9 października tego samego roku zmarł. 

W 1919 r. nazwiskiem pisarza nazwano jedną z ulic na kowieńskiej starówce, którą po II wojnie światowej, w 1948 r., przemianowano na Laukaitytės. W 1989 r. powrócono do przedwojennej nazwy. Także w Jerozolimie czy w Tel Awiwie znajdziemy ulice nazwane na cześć Abrahama Mapu. 

Patrz również: Twórczość Mapu w projekcie Ben-Yehuda.

Bibliografia:

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.