Binental Leopold Jan (10.01.1886 Kielce – 1944 KL Auschwitz) – skrzypek, kameralista, pedagog, krytyk, muzykograf.
Studia muzyczne odbywał w Paryżu, gdzie studiował także prawo. Po powrocie do kraju pracował jako starszy referent w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie. Uczył gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej Zofii Iwanowskiej-Płoszko oraz w Szkole Muzycznej Michała J. Piotrowskiego. Do 1939 uczył gry na skrzypcach i prowadził klasę muzyki kameralnej w Szkole Muzycznej im. F. Chopina. Był aktywnym działaczem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1932 był organizatorem wystawy pamiątek i dokumentów chopinowskich w Warszawie. W 1935 r. był członkiem jury I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Od 1924 r. był przez wiele lat recenzentem „Kuriera Warszawskiego”, a także tygodnika „Świat” i innych czasopism polskich oraz francuskich. Prowadził badania nad życiem i twórczością Chopina. Opublikował szereg prac jemu poświęconych, m.in. Chopin. W 120 rocznicę urodzin. Dokumenty i pamiątki (Warszawa 1930, tłum. na niem. i franc., nagr. Akademii Francuskiej), Chopin – życiorys twórcy i jego sztuka (tamże 1937). Zgromadził też cenną kolekcję pamiątek po kompozytorze. W czasie II wojny świat. znalazł się we Francji. Aresztowany w Le Sappey k. Grenoble, przewieziony został do obozu koncentracyjnego w Drancy, a stamtąd 30.03.1944 do obozu zagłady Auschwitz.
Bibliografia:
- Encyklopedia muzyczna PWM, t. 1, Kraków 1979.
- Fuks M., Straty osobowe żydowskiego środowiska muzycznego, „Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce” 1978 nr 3-4.
- Jachimecki Z., Muzykologia i piśmiennictwo muzyczne w Polsce, Kraków 1948.
- Łoza S., Czy wiesz, kto to jest?; Kraków 1938.
- Polski kalendarz muzyczny na rok 1919, red. M. Skolimowski, Warszawa 1919.
- „Przegląd Muzyczny” 1914 nr 10.
- Słownik muzyków polskich, t. 1, Kraków 1964.
L.T. Błaszczyk, „Żydzi w kulturze muzycznej działający na ziemiach polskich w XIX i XX wieku”, książka wydana dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.