Lichtwitz Leopold

Leopold Lichtwitz - Dane osobowe
Data urodzenia: 9 grudnia 1876
Miejsce urodzenia: Oława
Data śmierci: 16 marca 1943
Miejsce śmierci: New Rochelle
Zawód: lekarz
Powiązane miejscowości: Wrocław, Lipsk, Monachium, Fryburg, Getynga, Altona, Berlin, Nowy Jork

Lichtwitz Leopold (09.12.1876 Oława – 16.03.1943 New Rochelle) – lekarz zajmujący się badaniem chorób wewnętrznych, autorytet w dziedzinie badań nad metabolizmem.

Urodził się w Ohlau (obecnie Oława) jako syn królewskiego lekarza powiatowego Jakoba Lichtwitza. Uczęszczał do miejscowego gimnazjum i w 1896 r. zdał egzamin maturalny. Następnie studiował medycynę i chemię na Uniwersytetach we Wrocławiu, Monachium, Fryburgu Bryzgowijskim i Lipsku. W 1901 r. uzyskał doktorat. Jego swojej pracy doktorskiej omówił możliwości wpływu oleju z goryczy na proces wchłaniania w jelicie cienkim. W 1908 r. habilitował się w dziedzinie medycyny na Uniwersytecie w Getyndze.

W 1910 r. Lichtwitz został mianowany dyrektorem klinik w Getyndze. W 1913 r. przeniósł się do Altony, gdzie kierował Departamentem Chrób Wewnętrznych tamtejszego szpitala miejskiego . W następnych latach awansował na stanowisko dyrektora tego szpitala. W 1931 r. objął stanowisko dyrektora berlińskiego Szpitala Rudolfa Virchowa. W 1933 r. po dojściu nazistów do władzy został zwolniony ze stanowiska ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Niedługo potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Objął stanowisko szefa Kliniki Chorób Wewnętrznych w Montefiore Hospital w Nowym Jorku. Później Lichtwitz został profesorem medycyny klinicznej na Uniwersytecie Columbia.

Jego dzieło pt. Pathologie der Funktionen und Regulationen wydane w 1936 r. w holenderskim Leiden zostało wpisane przez Niemców do wykazu książek niepożądanych i szkodliwych.
 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.